10. 1. 2023, 18:59 | Vir: STA

Bolniki o nevzdržnih razmerah v zdravstvu, med njih se je "pomešal" tudi premier

Žiga Živulovič jr./Bobo

Ljubljanski Trg republike so napolnili protestniki, bolniki in vsi nezadovoljni s stanjem v zdravstvu. 

V govorih so poudarili predvsem pomen javnega zdravstva, ki mora biti dostopno za vse, in več kritičnih besed namenili odtekanju javnega denarja k zasebnikom. Stavkovnim zahtevam je prisluhnil tudi predsednik vlade Robert Golob. Kot je dejal v kratki izjavi za medije, se je shoda udeležil z enim samim sporočilom: "Da razumemo stiske ljudi, da smo prišli poslušat vseh argumente različnih perspektiv in da bomo hkrati tudi delali in da bomo letošnje leto res izkoristili za delo."

Shodi so potekali tudi po drugim mestih v državi, med drugim v Kopru, Novem mestu in Mariboru.

"Proti pogoltnosti zdravstvenih in zavarovalniških lobijev"

Predstavnik iniciative Glas ljudstva, ki je pobudnik shodov, Jaša Jenull je v govoru poudaril, da je to stavka za vseh 130.000 ljudi brez izbranega osebnega zdravnika, za vse tiste, ki nemočni čakajo mesece in leta na preglede, za tiste zaposlene v javnem sistemu, ki niso pozabili na paciente in jim ne gre zgolj za dobiček.

Jure Banfi/Bobo

So za enakopravno in dostopno javno zdravstvo, odločno so pa "proti pogoltnosti zdravstvenih in zavarovalniških lobijev, ki zdravstveno krizo izkoriščajo za milijonske dobičke". Kritičen je bil tudi tudi do ukrepov, ki naj bi reševali krizo, a jo samo slabšajo in povečujejo privatizacijo. Prav tako so proti nepotrebnemu zavlačevanju z nujnimi sistemskimi spremembami. 

Digitalni dostop do zdravnika ni rešitev

Na shodu se je zvrstilo več govorcev. Sociologinja Renata Salecl je ugotavljala, da imamo pol leta po napovedanem stresnem testu, s katerim naj bi preverili kapacitete zdravstva, v zdravstvu samo stres - tako za bolnike kot za vso zdravstveno osebje.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Kritična je tudi do napovedi večje digitalizacije, če se "večina prebivalstva komaj znajde med obstoječimi aplikacijami, ki jih uporabljamo za dostop do zdravnika". Po njenih besedah tudi zdravniki ne potrebujejo več digitalizacije, ampak pomoč, ki jim bo odvzela mukotrpno administriranje. "Javno je nujno ne samo za zdravje posameznikov, ampak celotne družbe," je še izpostavila.

Pravna mreža ponuja pomoč osebam brez zdravnika

Tistim, ki so ostali brez osebnega zdravnika, so na shodu predstavniki Pravne mreže za varstvo demokracije ponudili pravno pomoč. Kot je dejala predstavnica Katarina Bervar Sternad, je mnogim kršena pravica do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda.

Stavkovnim zahtevam je prisluhnil tudi predsednik vlade Robert Golob.

Stavkovnim zahtevam je prisluhnil tudi predsednik vlade Robert Golob.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Menijo, da je to iztožljiva kršitev človekovih pravic. Pomoč jim nudijo na spletni strani, kamor se je do sedaj obrnilo že več kot 80 ljudi. Naslednji korak bodo najverjetneje tožbe v socialnih sporih. Po besedah Bervar Sternadove bodo ti sicer dolgotrajni postopki, a z njimi želijo dodatno spodbuditi oblast k ustreznim ukrepom.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču