18. 11. 2024, 11:37 | Vir: STA
Konec zgodbe o nakupu? Mercator padel na preizkusu, Engrotuš ostal z novimi izzivi
Engrotuš ostaja v rokah Tuš Holding, vendar z novimi vprašanji.
Mercator je odstopil od pogodbe o nakupu Engrotuša. "Družbenika podjetja Engrotuš ostajata zavezana dolgoročnemu razvoju in uspešnemu poslovanju podjetja, obenem pa bodo nadaljnje aktivnosti usmerjene tudi v iskanje možnosti prodaje podjetja resnejšim kupcem," so danes sporočili iz družbe Tuš Holding.
Mercator, ki je v lasti hrvaške skupine Fortenova, je pogodbo o nakupu 100-odstotnega deleža v družbi Engrotuš brez dejavnosti Tuš drogerija, ki je v postopku oddvojitve, podpisal 15. novembra lani. Podpisniki so takrat izrazili prepričanje, da povezovanje pomeni odlične temelje za prihodnjo rast skupnega podjetja in dolgoročno vzdržnost poslovanja. Transakcija je bila po neuradnih podatkih Dela in Financ vredna okoli 30 milijonov evrov.
Leto dni po podpisu se je iztekel rok za podaljšanje obdobja ekskluzivnosti pogodbe. "Prodajalca sta izpolnila svoje pogodbene zaveze ter pravočasno izpolnila potrebne odložne pogoje za zaključek transakcije, kupec pa kljub temu ni uspel pridobiti odobritve transakcije s strani pristojnega varuha konkurence, zaradi česar je namesto enostranskega podaljšanja roka prodajalce obvestil o odstopu od pogodbe," je zapisal direktor družbe Tuš Holding Andraž Tuš.
Iz Mercatorja so glede odstopa od pogodbe za nakup Engrotuša sporočili, da ključni pogoji, ki jih predvideva pogodba, na žalost ne bodo izpolnjeni. "Zato smo sprejeli odločitev, da od pogodbe odstopimo," so zapisali.
Mercator je moral prodajalcem družbe Engrotuš, podjetju Tuš Holding in AH Invest 1, po informacijah Financ pustiti pet milijonov evrov varščine. Če bi nakup vseeno nadaljeval, pa bi ga po petkovem odstopu od pogodbe stalo dodatne tri milijone evrov, ki bi jih moral vplačati za podaljšanje pogodbe.
Ob podpisu pogodbe je stekel postopek za pridobitev soglasja varuha konkurence, Agencije RS za varstvo konkurence. A ta je vlogo po pisanju portala Forbes Slovenija preusmerila na Evropsko komisijo, ki pa je nato primer vrnila v presojo slovenskemu varuhu. Skupina Fortenova je koncentracijo pri agenciji za varstvo konkurence vnovič priglasila konec avgusta, a ji doslej ni uspelo pridobiti dovoljenja za prevzem.
Mercator je po informacijah Financ moral prodajalcem družbe Engrotuš pustiti pet milijonov evrov varščine. Če bi nakup vseeno nadaljeval, pa bi ga po petkovem odstopu od pogodbe stalo dodatne tri milijone evrov, ki bi jih moral vplačati za podaljšanje pogodbe.
V družbi Tuš Holding so ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi dejstva, da je Mercator v procesu skrbnega pregleda in med transakcijo pridobival ključne informacije o poslovanju Engrotuša, ki bi jih lahko morebiti uporabil kot konkurent družbe Engrotuš. "Zato bomo spremljali njihove aktivnosti in po potrebi sprožili ustrezne postopke, s katerimi bomo zaščitili podjetje Engrotuš," je Tuš še zapisal v današnjem sporočilu za javnost.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču