STA/M.P. | 20. 1. 2023, 13:01
Bešič Loredan med drugim razkril, kdaj bo ukinjeno dopolnilno zavarovanje
Ministrova predstavitev o stanju slovenskega zdravstva je vzbudila mnogo zanimanja. Kaj vse je o njej povedal in kakšne so njegove rešitve?
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je svojo analizo stanja v slovenskem zdravstvu prvič predstavil vladnim partnerjem v sredo na koalicijskem vrhu. Na njeni podlagi bodo v vladi snovali zdravstveno reformo, ki naj bi bila pripravljena letos, zaživela pa bo do leta 2024. Nad pripravo zdravstvene reforme bo bdela medresorska delovna skupina za zdravstvo.
Ob tem pa je razkril tudi časovnico za pripravo nekaterih drugih sprememb. Tako je do konca leta napovedal odločitve o spremembah pri koncesijah, najpozneje do konca leta standarde in normative za vse poklice v zdravstvu, s 1. januarjem 2025 pa ukinitev obstoječe oblike dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Kaj vse razkriva ministrova analiza stanja?
Ob uvodni predstavitvi je Bešič Loredan dejal, da se zaradi neurejenosti zdravstvenega sistema podaljšujejo čakalne dobe, število oseb brez osebnega zdravnika raste, kumulativni poslovni izid bolnišnic je slab, plačni sistem je pod stalnim pritiskom. Zato je cilj vlade učinkovit, digitaliziran in finančno vzdržen zdravstveni sistem ter da so vsi izzivi rešljivi.
"Če bo sistem transparenten, javen, se bo veliko korupcijskih tveganj in interesnih skupin iz sistema umaknilo samo po sebi," je prepričan.
Ključni poudarki ministrove analize:
- Zdravstveni izdatki rastejo hitreje kot povprečna plača, brez ukrepov bo denarja za zdravstvo zmanjkalo v 15 letih.
- Manjka nadzor nad tokom denarja.
- Število zaposlenih v zdravstvu narašča, je pa manj srednjih medicinskih sester; sester sicer več, zdravnikov pa manj od povprečja EU.
- Do konca leta rešitev za spremembe koncesij, s 1. 1. 2025 ukinitev obstoječe oblike dopolnilnega zavarovanja.
- Imamo 20.000 ljudi, ki so v staležu več kot eno leto, po absintizmu se je Slovenija znašla na vrhu lestvice.
Napovedi za sanacijo razmer
Pri digitalizaciji se bodo zgledovali po estonskem modelu, zakonodaja pa bo po njegovih napovedih pripravljena v treh mesecih. Kot drugi predpogoj, preden se lotijo reforme zdravstvene sistema, je navedel reformo plačnega sistema v javnem sektorju. Dogovor je, da se do 1. aprila oblikuje ločen plačni steber za zdravstvo in socialno varstvo, in sicer kot celota, ne za zdravnike posebej.
Izpostavil je tudi strukturno prenovo Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Prenovljeni zavod naj bi postal središčna točka zdravstvenega sistema, sistem pa bo digitaliziran in transparenten. Na tem področju minister napoveduje zakonodajo v dveh mesecih. V najkasneje v šestih tednih pa bodo naslovili problematiko neopredeljenih pacientov z verificiranimi podatki, kjer bodo prikazali, koliko teh pacientov sploh je in zakaj so pravzaprav "neopredeljeni".
Ukinitev dopolnilnega zavarovanja (kot ga poznamo)
Ključna naloga reforme zdravstvenega sistema je po njegovih navedbah vrnitev temeljne obravnave pacientov specialistom družinske medicine oz. pediatrov na primarni ravni. "Tam je treba oskrbeti 80 odstotkov vseh, pritisk na urgentne centre morajo zmanjšati in specialisti na sekundarni in terciarni ravni morajo začeti opravljati svoje delo," je poudaril.
Ob tem pa je razkril tudi časovnico za pripravo nekaterih drugih sprememb. Tako je do konca leta napovedal odločitve o spremembah pri koncesijah, najpozneje do konca leta standarde in normative za vse poklice v zdravstvu, s 1. januarjem 2025 pa ukinitev obstoječe oblike dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem