16. 10. 2024, 13:24 | Vir: STA

Ministrica Fajon: za ustrezno delovanje diplomatske mreže v 2025 namenjenih 161,7 milijona evrov

Igor Kupljenik/F.A.Bobo

Spremembe proračuna za prihodnji dve leti.  

Odbor DZ za zunanjo politiko se je danes seznanil s predlogom sprememb proračuna za leto 2025 in predlogom proračuna za leto 2026. Kot je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon, razrez predstavlja zadostna sredstva za delovanje ministrstva in diplomatsko-konzularne mreže.

Predlog sprememb proračuna za leto 2025

Predlog sprememb proračuna za prihodnje leto je za dobrih 47 milijonov evrov višji od sprejetega, ki je znašal 114,4 milijona, in za 25,5 milijona evrov višji od realiziranih sredstev v letu 2023, je dejala Fajon.

Predlog sprememb finančnega načrta za leto 2025 tako znaša 161,7 milijona evrov, od tega je 151,5 milijona integralnih in 6,9 milijona namenskih sredstev ter dobre tri milijone evropskih sredstev.

Predlog sprememb proračuna za leto 2026

Za leto 2026 pa predlog znaša 167 milijonov evrov, od tega je 159,4 milijona integralnih sredstev, 4,2 milijona namenskih in 3,4 milijona evropskih sredstev. Predvidena ocena realizacije za letos znaša 146,5 milijona, od tega skoraj 140 milijonov integralnih sredstev, dobrih 3,5 milijona namenskih in tri milijone EU sredstev.

"Razrez predstavlja zadostna sredstva za osnovno delovanje ministrstva in diplomatsko- konzularne mreže ter delno vključuje prizadevanja za izpolnitev dane zaveze Slovenije tudi za dvig razvojne pomoči na 0,33 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND)," je poudarila ministrica.

Glede sredstev za razvojno pomoč je na zastavljena vprašanja poslancev pojasnila, da ne gre za povišanje sredstev v primerjavi z zadnjima dvema letoma. Za razvojno pomoč so bila sredstva doslej namenjena iz proračunske rezerve, kot je dejala, pa si prizadevajo za večjo predvidljivost in načrtovanje, saj bo tako lažje in učinkoviteje načrtovati projekte. Slovenija tako že pomaga Bosni in Hercegovini, ki ji bo prihodnji mesec namenila 100.000 evrov.

Ministrica je pri tem opozorila, da so humanitarne in razvojne potrebe v svetu danes rekordne, Slovenija pa pada po deležu BND, ki ga namenja za razvojno pomoč. Slovenija je v zadnji četrtini lestvice Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) po deležu BND za razvojno pomoč, da bi preprečili ta nadaljnji negativni trend, pa bi morali za ta namen vsako leto nameniti po 15 milijonov evrov, je poudarila.

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice