L. PA. | 17. 9. 2024, 15:00
Kam plovemo? Vse več mladih brezdomcev, je to le še ena plat stanovanjske krize?
Nekateri mladi se na ulici znajdejo tudi zaradi prepovedanih substanc ali pa se z njimi srečajo pozneje ...
Vse več brezdomcev je mlajših od 26 let, opozarjajo organizacije, ki delajo z brezdomnimi osebami. Kot poroča Dnevnik, naj bi šlo za še en obraz vse bolj pereče stanovanjske krize.
Stanje na stanovanjskem trgu je namreč tako brutalno, da mora streho na glavo do tridesetega leta v večini primerov zagotavljati družina, tisti, ki se iz različnih razlogov ne morejo ali ne želijo zanašati nanjo, pa so tako v nevarnosti, da se hitro znajdejo na ulici, pravijo pri društvu Kralji ulice. Nekateri se na ulici znajdejo tudi zaradi prepovedanih substanc ali pa se z njimi srečajo, ko so enkrat brezdomni.
"Mladi sicer še imajo svojo socialno mrežo, na katero se oprejo. Selijo se po kavčih prijateljev in sorodnikov, dneve pa preživijo na ulici. A takšne mreže se postopno izčrpajo, dokler dokončno ne pristanejo na cesti," je za Dnevnik povedala Irena Bilčić iz Kraljev ulice. Obenem se mladi težko sprijaznijo z oznako brezdomec, zato svoje težave zanikajo, dokler jim ni res težko pomagati.
Morda vas zanima tudi:
- Bi morali v Ljubljani zaradi brezdomstva prepovedati uživanje alkohola na javnih površinah?
- Ukinjanje zavetišča za brezdomce zaradi bližine novega stanovanjskega kompleksa?
Mladi brezdomci bi potrebovali svoje zavetišče
Člani različnih organizacij za pomoč brezdomcem zato opozarjajo, da bi mladi brezdomci potrebovali poseben prostor.
Podporni programi za mlade se šele uveljavljajo: v društvu DrogArt so na primer vzpostavili Dnevno sobo na Prečni ulici v Ljubljani. Gre za varen prostor, namenjen druženju, pomoči in svetovanju mladim, starim od 15 do 29 let. Projekt so začeli prostovoljno, v zadnjih letih pa ga podpira ljubljanska občina.
Dober zgled za to najdemo na Dunaju, kjer so vzpostavili zavetišče A-Way, namenjeno mladim med 14. in 20. letom, ki lahko tam najdejo zavetje za nekaj dni, ponujajo pa tudi daljše nastanitve. Uporabljajo ga lahko tudi mladi, ki pobegnejo od doma za nekaj dni.
Namesto da bi ta čas preživeli na ulici ali pod mostom, jim mesto Dunaj ponudi možnost, da prenočijo v posebnem zavetišču, vsak dan ali noč, ki je mladostnik ne preživi na ulici, namreč zniža verjetnost zlorab. Podobne modele so že vzpostavili v mestih v Švici in Nemčiji, želja pa je, da bi dobremu zgledu sledila tudi Ljubljana.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc