T. R. | 8. 11. 2024, 19:53

Med mladimi v Sloveniji prisotna pereča problematika: začeli s projektom, ki predstavlja premik

Profimedia

V Fundaciji Alma začenjajo z vseslovenskim projektom Od Alje do Žana. 

S skupino 16 "trenerjev" in 28 "multiplikatorjev" iz 11 slovenskih osnovnih šol, ki bodo pridobljeno znanje širili dalje, v Fundaciji Alma pričenjajo z vseslovenskim projektom Od Alje do Žana. Ime simbolično sporoča, da bodo vanj skušali zajeti vse otroke s težavami duševnega zdravja, od A do Ž. "Čuječa srca, budni umi" opredeljuje tudi cilj projekta, ki naj otrokom zagotovi zdrav pogled in odnos do življenja.

Na temelju slogana fundacije "Snujemo dobro", je projekt odziv na vse bolj zaskrbljujoče duševno stanje in stiske mladih, ki izvirajo bodisi od doma, šole, socialnih okoliščin, družbenega stanja nasploh.

Odražajo se v nasilju, odvisnosti, izključevalnosti, samodestruktivnosti in številnih drugih skrb vzbujajočih stanjih. Skrb za duševno zdravje otrok je osrednji projekt fundacije, da bodo mladi enkrat lahko gradili svoje profesionalne kariere in oblikovali zdravo družbo.

Pri tem v fundaciji ne želijo izpustiti nikogar od mladih, ki so se zaradi vpliva sodobne družbe, medijev, digitalizacije, socialnega stanja, družinskih zgodb … znašli v duševni stiski. Zato tudi poimenovanje projekta od Alje do Žana, od A do Ž.

Za projekt so po modelu svetovno uveljavljene slovenske pediatrinje, psihiatrinje in humanitarke dr. Anice Mikuš Kos zasnovali strokovno podprt program v sodelovanju s strokovnimi službami Zveze Anita Ogulin in ZPM ter Slovenske filantropije. Osredotočen je na opolnomočenje strokovnih služb v osnovnih šolah v skrbi za prepoznavanje in zagotavljanje pomoči otrokom po principu "train the trainers".

alma, fundacija
Arhiv fundacije Alma

Gre za celostni pristop, kjer se srčna in umska komponenta prepletata

Osredotoča se torej na usposabljanje tistih, ki poučujejo, vodijo ali izobražujejo. Če bomo torej dobro opremili učitelje ali trenerje z znanjem, veščinami in metodami, bodo ti učinkoviteje prenašali pridobljeno znanje na svoje učence.

V pozicijskem imenu projekta "čuječa srca, budni umi" so nedvoumni poudarki in vrednote tako izvedbe, kot tudi ciljev projekta. Najprej gre za celosten pristop, kjer se srčna in umska komponenta prepletata.

Na eni strani čustvena inteligenca in na drugi kognitivna zrelost, kar ustvarja posameznike, skupnost ali organizacije, ki delujejo celostno, uravnoteženo in učinkovito. V ospredju projekta bodo vrednote empatije, srčnosti in sočutja.

Čuječnost ali čutnost srca pa nakazuje gradnjo sposobnosti poslušanja, občutenja in sprejemanja, pa tudi mentalno budnost, pripravljenost in zavedanje, osredotočenost na sedanjost in odprtost za nove ideje. Poudarek bo tudi na potrebi po analitičnem in kritičnem razmišljanju, ki je ključno za učinkovito reševanje izzivov ter uspešno delovanje.

Projekt bo v prvi skupini 16 trenerjev in 28 multiplikatorjev pilotno izveden v sodelovanju z 11 osnovnimi šolami iz različnih slovenskih regij. V fundaciji so prejeli bistveno več prošenj, zato bodo skušali naslednji krog izobraževanja izpeljati čim prej v prihodnjem letu.

alma, fundacija
Arhiv fundacije Alma

Kaj je fundacija Alma?

V Fundaciji Nataše Pirc Musar, ustanovi Alma, želijo vplivati na spremembe v družbi, ki presegajo eno samo generacijo.

Želijo prispevati k oblikovanju zdrave, bolj optimistične družbe, ki vidi in je sposobna izkoristiti priložnosti za napredek, razvoj in rast. Prisegajo na sodelovanje in povezovanje, ki zmore premakniti generacijske razlike in tudi sistemske slabosti. Želijo pomagati, da bomo zdrava, dobra družba. Zato snujejo dobro.

Svojo vlogo v družbi v fundaciji vidijo predvsem kot povezovalca, zavzetega spodbujevalca med različnimi deležniki, ki lahko skupaj in povezani naredijo mnogo več, kot vsak zase. Pri tem bo tudi njihova ekipa aktivno in predano vključena v projekte, v spremljanje dogajanja, zbiranje sredstev, da bodo izvajalci programov lahko čim bolj posvečeni ključni dejavnosti pomoči.

Trajnostno in odgovorno ravnanje dajejo v ospredje. Prepričani so, da lahko le s takšnim pristopom oblikujejo svet, v katerem bodo naslednje generacije živele v harmoniji z okoljem.

Zato delujejo v skladu s standardi okoljske, družbene in upravljavske odgovornosti (ESG). S tem tudi svojim podpornikom, donatorjem, in partnerjem zagotavljajo vključitev trajnostnih ciljev v obvezna nefinančna poročila, h katerim so zavezani.

Novo na Metroplay: "To je kot droga" - Livija Pandur | N1 podkast s Suzano Lovec