Odzvali so se na zapis medicinske sestre, ki je na svojem Facebook profilu zapisala mnenje o "dvigu" plač.
Mladi zdravniki Slovenije so na svojem profilu na družbenem omrežju X delili zapis medicinske sestre z UKC-ja, ki je jasno in glasno opozorila na nesorazmerja v plačnem sistemu. Med drugim je zapisala, da ne more verjeti, da je pristojnim uspelo preurediti plačni sistem v javnem sektorju na ta način, da bo imel "župan mestne občine Ljubljana višjo plačo za skoraj tri tisoč evrov, medtem ko bodo medicinski sestri dvignili plačo za slabih 30 evrov neto!"
Podobnega so bili deležni tudi sami
Ob tem so mladi zdravniki dodali, da jih, čeprav jih vztrajno hočejo razdeliti, tudi oni podpirajo in se skupaj trudijo za boljše pogoje dela. "Dvig" plače za manj kot en evro ne pomeni povišice, temveč je norčevanje iz zaposlenih. Podobnih 'povišic' smo bili deležni tudi mladi zdravniki," so še dodali.
‼️Na slabe razmere v zdravstvu opozarjajo tudi medicinske sestre. Čeprav nas vztrajno hočejo razdeliti, jih podpiramo in se skupaj trudimo za boljše pogoje dela.
— Mladi zdravniki (@MladiZdravniki) February 12, 2025
⁉️“Dvig” plače za manj kot en evro ne pomeni povišice, temveč je norčevanje iz zaposlenih. 🤬🤮Podobnih… pic.twitter.com/jHfDeL9ksY
"Če bi Ministrstvu za zdravje uspelo pogledati dlje od nosu in belih halj, bi ugotovilo, da za propad slovenskega zdravstva niso krive samo razmere med zdravniki, ampak je največji problem zaprtih oddelkov v bolnišnicah izpad večjega števila medicinskih sester. Torej ni rok, ki bi bolnike negovale, hranile, dajale zdravila in aktivno sodelovale pri različnih postopkih in posegih. Sramotno dejstvo, ki ste ga skupaj snovale vse vlade od leta 2007, ko smo kot evropska država tudi mi padli v krizno obdobje," je v svoji objavi zapisala medicinska sestra.
"Nimamo volje spodbujati mladih"
Dodala je, da glede na pomanjkanje medicinskih sester in negovalcev ta poklic spada med deficitarne, ter kritično opozorila, da je Sindikat delavcev v zdravstvu pokleknil v vseh pogajanjih. "Na plačni dan ste nas poteptali, nas osramotili, nas ponižali in nam pokazali edino pot, da odidemo drugam, v drugo državo ali drug poklic. Ni moči in ne volje vztrajati v tem zdravstvenem nesmislu v naši državi. Tudi mladih nimamo volje spodbujati, naj ostanejo tu, naj se šolajo ali naj se odločijo za ta poklic. Na Štajerskem jih v šolskih klopeh drži še samo Avstrija, čeprav ni rožnato, je pa vsaj plačano," je bila odkrita.
Na koncu je še dodala, da bodo medicinske sestre osramočene in ponižane vsak dan oblekle svojo lepo modro uniformo, pacientom namenile nasmehe, a pri sebi se bodo počutile kot izigrane ovčke, ki so vedno tiho in za katere ni nikoli ne pravice, ne nagrade, ne posluha.
Sledilci profila Mladi zdravniki so na omrežju X kmalu po objavi dopisali svoje komentarje. "Ta "plačna reforma" v slovenskem javnem sektorju je zgolj neko birokratsko skrpucalo in zgolj neki kozmetični obliž. Dejansko pa povsem ignorira razmere na trgu dela in sploh pri deficitarnih poklicih v javnem sektorju. Nič se ne rešuje s to "reformo". Kadrovski problemi se bodo še poglobili," se tako glasi eden od njih, ki je pritrdil mnenju medicinske sestre.