Mladi v Sloveniji brez ovinkarjenja: stres je vse večji, najbolj pa jih je strah, da ...

9. 8. 2024, 14:00 | Uredništvo
Deli
Mladi v Sloveniji brez ovinkarjenja: stres je vse večji, najbolj pa jih je strah, da ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Prvo polovico leta 2024 so v Mladinski mreži MaMa, ki združuje 56 mladinskih centrov po Sloveniji, zaznamovali številni projekti. 

Mladinska mreža MaMa bo tudi v nadaljevanju leta namenjala pozornost projektom, s katerimi krepijo prepoznavnost mladinskega dela, mlade spodbujajo k aktivnemu državljanstvu ter mladinske delavce in delavke na usposabljanjih opolnomočili z znanjem in spretnostmi, ki jim bodo pomagale pri nadaljnjem delu.

Najnovejše raziskave namreč nakazujejo, da bo mladinsko delo v prihodnje še pridobivalo na pomenu, saj se vedno več mladih sooča s psihološkimi težavami in stiskami. Kot kaže raziskava "Friderich Ebert Stiftung Youth Studies", ki je bila letos opravljena tudi med mladimi v Sloveniji, mladi vse pogosteje poročajo, da so pod stresom, pesimistični glede lastne prihodnosti ter prihodnosti slovenske družbe.

Vse to so področja, ki jih naslavlja tudi mladinsko delo v mladinskih centrih. Ob mednarodnem dnevu mladih, ki ga bomo obeležili 12. avgusta, je direktorica Mreže MaMa mag. Maja Hostnik poudarila, da ima mladinsko delo velik vpliv na opolomočenje mladih, da lahko razvijajo svoje potenciale v družbi.

"Mladinsko delo mladim omogoča, da skozi neformalno učenje pridobivajo pomembna znanja in izkušnje za življenje, zato gre ob mednarodnem dnevu mladih posebna zahvala tudi vsem mladinskim delavcem in delavkam v mladinskih centrih, ki mladim omogočajo, da najdejo svoj prostor pod soncem," je dodala Hostnik.

Uspešna prva polovica leta 2024

Trije programski stebri delovanja Mreže Mama tudi v letu 2024 ostajajo razvoj mladinskega dela, zastopanje, dialog in participacija ter informiranje, prepoznavnost in vidnost v javnosti. Mladinska mreža MaMa je imela v prvi polovici leta 2024 v sodelovanju z mladinskimi centri in drugimi partnerji v sektorju v teku 11 projektov, izvedla/začela je dve komunikacijski kampanji nacionalnega dosega (v okviru projektov "Young EU change-makers" in "DD – dostojno delo") in sodelovala pri sektorski kampanji za krepitev prepoznavnosti mladinskega sektorja. Organizirala je dva nacionalna mladinska dialoga, regionalno izvedbo evropskega mladinskega dogodka (European Youth Event) EYE Brežice, en posvet v mladinskem sektorju ter 16 regijskih dogodkov.

Na dogodkih za mlade v organizaciji in (so)organizaciji je skupaj v šestih mesecih sodelovalo več kot 1300 mladih ter več kot 20 odločevalcev in odločevalk. Na štirih usposabljanjih je nova znanja pridobivalo več kot 70 mladih ter mladinskih delavcev in delavk.

Ta motorist je s čakanjem v koloni razdelil splet; menite, da je storil prav?

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"