V Muzeju novejše zgodovine avdiorazstava Predor rešitve.
V Muzeju novejše zgodovine Celje bodo nocoj odprli avdiorazstavo Predor rešitve, ki razkriva zgodbe osmih prič o izkušnjah prehajanja skozi znameniti predor pod sarajevskim letališčem. Ta predor, zgrajen med obleganjem Sarajeva, je v najhujših trenutkih vojne pomenil edino povezavo med obleganim mestom in svobodo.
Simbol neuklonljive volje do življenja
Na avdiorazstavi, ki bo na ogled do prihodnje srede, bodo razstavljeni portreti pričevalcev, ki jih je med snemanjem radijske dokumentarne oddaje ustvaril fotograf Igor Husbašić.
Razstava prinaša pričevanja osmih posameznikov, ki iz svoje perspektive osvetljujejo pomen predora, ne samo kot preživetvene poti, ampak tudi kot simbola upanja, inovativnosti in človeške vzdržljivosti. Predor rešitve tako ni bil le fizični prehod, ampak simbol neuklonljive volje do življenja.
Pričevalci so arhitektka Ena Kukić, kustosinja Belma Čuzović, kustos in mladoletni pripadnik vojske Bosne in Hercegovine Edis Kolar, televizijski režiser Ismir Hero, učiteljica Indira Buljibašić, kopač predora Fuad Serdarević, kustos in športnik Midhat Karić ter arhitektka Selma Catović Hughes, katerih zgodbe so zajete z veliko občutljivosti in dokumentarističnega pristopa, so zapisali v muzeju. Kot so še dodali, razstava Predor rešitve opominja, kako pomembno je ohranjanje zgodovinskega spomina.
Vojna ne uniči le mest, uniči tudi sanje
Na avdiorazstavi bo mogoče slišati tudi radijski dokumentarec Predor rešitve, ki je nastal v koprodukciji Radia Slovenija z Memorijalnim centrom kantona Sarajevo - muzej Tunel spasa in gledališčem Škuc Ljubljana.
Kot je povedal režiser Alen Jelen, "vsaka zgodba iz predora nosi del naše skupne zgodovine. Ohranjanje teh zgodb je ključnega pomena za razumevanje preteklosti in graditev boljše prihodnosti".
Ob nocojšnjem odprtju razstave bo predstavljena tudi zvočna igra Enosmerna vozovnica nizozemskega avtorja Nicka Teunissna, ki skozi večplastne, zadušljivo grenko-sladke pripovedi dveh prijateljev vstopa v svet izgubljenih sanj, ranjene mladosti, potlačenih spominov in vojnih grozot. Nastopila bosta igralca Tadej Pišek in Aleš Kranjec.
Predor rešitve je po navedbah muzeja opomnik, kako pomembno je ohranjati zgodbe preživelih in jih postavljati v kontekst današnjih konfliktov. Učiteljica Indira Buljubašić je povedala, da vojna ni uničila le mest, uničila je tudi sanje. A predor jih opominja, da obstaja pot naprej, tudi v najtemnejših časih.
Poleg razstave program Ars pripravlja pogovor, ki bo v torek. Pogovor bo osvetlil proces nastajanja dokumentarne igre in pomen ohranjanja tovrstnih zgodb v obdobju, ko se svet srečuje z novimi konflikti, so še zapisali v omenjenem muzeju.