15. 3. 2024, 13:01 | Vir: STA
Na morju bodo postavili nove boje: kaj bodo signalizirale?
Krajinski park Debeli rtič krepi naravovarstveni nadzor na morju.
V Krajinskem parku Debeli rtič krepijo naravovarstveni nadzor v morskem delu parka in z bojami na novo označujejo meje zavarovanega območja. Boje so namreč doslej označevale prejšnje meje naravnega spomenika, ki je obsegal manjše območje. Kot so pojasnili, bodo nove boje vzdolž morske meje parka postavili predvidoma do konca meseca.
Postavitev boj bo prva faza okrepljenega nadzora, predvidoma v spomladanskem času pa bodo nadzor začeli izvajati tudi s plovilom na morju. V okviru slednjega bodo obiskovalce morskega dela parka usmerjali v trajnostno rabo območja, izdelali pa bodo tudi publikacijo s kodeksom ravnanja, so napovedali.
"Morski del parka vključuje območje Nature 2000 in je izjemnega pomena z vidika varstva naravnih vrednot slovenske obale," so poudarili v krajinskem parku. Glavni cilj krepitve naravovarstvenega nadzora v tem delu parka pa je zmanjšanje pritiska na območje ter ohranjanje najbolj dragocenih ter ogroženih evropskih vrst in habitatov.
Prejšnje območje naravnega spomenika Debeli rtič je obsegalo pet boj, z ustanovitvijo krajinskega parka leta 2018 pa se je varovano območje na morju povečalo. Tako bodo zdaj okoli rta Debeli rtič namestili 12 rumenih boj. Vsaka bo opremljena z dvostransko tablo, na kateri so označene omejitve rabe za vsako varstveno območje, so pojasnili.
"Sistem boj se postavlja na določene točke v morju, ki so bile izbrane glede na konfiguracijo terena in na način, ki bo omogočal jasno prepoznavanje meja parka," so navedli. Za označitev meje s posebnim plovilom in mehanizacijo v morje spustijo betonski blok s sidrno verigo, na kateri je boja. Krajinski park Debeli rtič obsega 340 hektarjev, njegovo morsko zavarovano območje pa vključuje od 250 do 450 metrov širok pas morja med zalivom Sv. Jerneja in zalivom Valdoltra ter obsega 160 hektarjev.
Morska zavarovana območja so izrednega pomena pri ohranjanju biotske raznovrstnosti in zaščiti morskih ekosistemov. Med drugim imajo tudi pomembno vlogo pri blaženju podnebnih sprememb. "Nenazadnje imajo zavarovana območja tudi pomembno družbeno korist, saj omogočajo številne koristi lokalnim skupnostim, obiskovalcem, turizmu in drugim skupinam ter dejavnostim," so poudarili v krajinskem parku.
Krepitev naravovarstvenega nadzora na morskem delu Krajinskega parka Debeli rtič je sicer del projekta Poseidone, ki je sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Interreg Italija-Slovenija. V projektu sodelujejo z različnimi aktivnostmi, ki zajemajo tudi čezmejno sodelovanje.
Med drugim bodo v okviru projekta ocenjevali tudi stanje ohranjenosti habitatov in vrst s spremljanjem stanja morskih ptic, ki se pojavljajo na območju projekta. Organizirali bodo tudi izobraževanja, delavnice za mlade, znanstvene raziskave na jadrnici in poletne šole, kjer bodo slovenski in italijanski študenti spoznavali inovativne tehnologije za spremljanje morja in okolja.
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice