Stavkajoči na RTV Slovenija: pogajanja niso prinesla nobenega napredka

4. 4. 2023, 21:34 | STA/P.M.
Deli
Stavkajoči na RTV Slovenija: pogajanja niso prinesla nobenega napredka (foto: Borut Živulović/Bobo)
Borut Živulović/Bobo

Novinarji, ki so se stavki pridružili, bodo delo prekinili od polnoči do polnoči. Kakšne so njihove zahteve?

Del zaposlenih na RTVS stavka s prekinitvijo dela, a na delovnih mestih. Kot so na novinarski konferenci pred RTVS dejale članice stavkovnega odbora, vodstvo tudi po 19 sestankih ne razume ali noče razumeti stavkovnih zahtev, med katerimi sta novinarska avtonomija ter delo brez zastraševanja.

Razhajanja glede novinarskih standardov

Predsednica stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTVS in Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS Helena Milinković je ponovila, da med pogajalsko skupino in vodstvom RTVS "še vedno zeva globok prepad pri razumevanju novinarske in uredniške avtonomije in profesionalnih standardov, zato glede stavkovnega sporazuma s trenutnim vodstvom ne moremo in nismo mogli zbližati stališč".

Novinar in član programskega sveta Gregor Drnovšek je dejal, da se informativno uredništvo sicer res kadrovsko polni, a da po kakovosti program še bolj stagnira. Da se pogajanja ne premaknejo nikamor, je poudarila tudi predsednica Sindikata novinarjev Slovenije in vodja sindikalne pogajalske skupine Alenka Potočnik.  

Deček na fotografiji je eden najbolj znanih “mafijcev” na svetu. Ga prepoznate?

Zbrane so v imenu zaposlenih na RTVS nagovorili tudi televizijska voditeljica Ksenija Horvat, novinarka spletnega portala MMC Nadina Štefančič, urednik programa Ars na Radiu Slovenija Gregor Pirš in nekdanji voditelj oddaje Studio City Marcel Štefančič jr.

Podpora kulturne ministrice

Stavkajočim se je pridružila tudi kulturna ministrica Asta Vrečko. "Jaz žal tukaj ne stojim zaradi tega, ker ne bi vedela, kaj se dogaja, ampak zato, ker delim frustracijo, ker sem jezna. Ponovno pozivam vodstvo, da odstopi. Takšen zavod ni dobro voden," je dejala.

Ministrica je ob zaostritvi stavkovnih aktivnosti tudi ocenila, da to priča o resnosti razmer v nacionalni medijski hiši. 

Kako na očitke odgovarja Urbanija?

V. d. direktorja Televizije Slovenija (TVS) Uroš Urbanija in odgovorni urednik informativnega programa drugega programa TVS Rajko Gerič sta medtem izrazila pričakovanje, da se bodo nasprotja med stavkajočimi novinarji in vodstvom zgladila. Urbanija kulturni ministrici odgovarja, da je to "še eden v vrsti nedopustnih pritiskov".

Vlada Roberta Goloba se po njegovih besedah sooča s številnimi protesti, pa zaradi tega ni odstopil še noben minister.

V.d. direktorja je v izjavi za javnost dejal, da je situacija danes neprimerno boljša kot maja lani, ko je Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS začela stavko. "Je pa za postoriti še veliko stvari in jih urejamo," je zatrdil. 

Na očitke sindikatov o vse slabših razmerah in ogrožanju javnega interesa bi sicer lažje odgovarjal, "če bi bili bolj konkretni," je dodal.

Tistim, ki opozarjajo na odhode novinarjev iz informativnega programa nacionalne televizije, pa Urbanija odgovarja, da se je število zaposlenih v informativnem programu v zadnjih desetih letih z 90 povečalo na 140.

Je stavkovni sporazum mogoč?

"Zanesljivo ne trdimo, da je vse v redu. Pomembno pa je, da se stvari začnejo razreševati," je dejal Gerič in upa, da bodo prišli do stavkovnega sporazuma. To bi moralo biti po njegovem mnenju v interesu obeh strani. 

Glede zahteve stavkajočih novinarjev po umiku opozorila pred odpovedjo zaposlitve 38 novinarjem je Gerič zagotovil, da je vodstvo takrat, ko bo sklenjen stavkovni sporazum, pripravljeno umakniti ta opozorila. "To bo del stavkovnega sporazuma," je izpostavil.

Zaostrovanje razmer na RTV Slovenija: posledice tudi za gledalce

Novo na Metroplay: Juš Milčinski o vodenju Malih sivih celic in kakšen mora biti avtor humorističnih vsebin