Kam na najdražjo pico v Evropi? Ni vam treba daleč, dobite jo kar v Sloveniji

10. 2. 2023, 14:14 | A. B.
Deli
Kam na najdražjo pico v Evropi? Ni vam treba daleč, dobite jo kar v Sloveniji (foto: Profimedia/fotomontaža)
Profimedia/fotomontaža

Slovenija je zasedla prvo mesto. A ne na način, ki bi se ga morali veseliti. Smo namreč na vrhu med državami članicami v primerjavi med zvišanjem cen pice in plačami. 

Cena pice v Evropi narašča do devetkrat hitreje kot plače, kar kaže, da je treba ustaviti špekulacije s cenami hrane in zagotoviti dvig plač, ki bo ustrezal naraščajočim življenjskim stroškom, opozarjajo na European Trade Union Confederation (ETUC). 

Cena pice v EU višja za kar 16 odstotkov

Po podatkih Eurostara, objavljenih ob včerajšnjem svetovnem dnevu pice, se je cena pice, kupljene v trgovini, med decembrom 2021 in decembrom 2022 v Evropski uniji (EU) povišala za kar 16 odstotkov. Za primerjavo so se nominalne plače v istem obdobju v EU povišale za 4 odstotke. 

Največje razlike med zvišanjem cene pice in plačami so v naslednjih desetih državah (grafika spodaj). Kar lahko razberemo je dejstvo, da je razlika med zvišanjem cene pic in plačami v Sloveniji kar 9-kratna. 

Nemško ustavno sodišče zavrnilo McDonald’s: poseben davek ostaja

Prav tako Slovenija zaseda prvo mesto med evropskimi državami, saj je omenjena razlika med državami članicami EU pri nas največja.  

Cena pice odraža problem inflacije cen hrane na splošno

Cene hrane, ki so za energenti drugi največji dejavnik inflacije, so se med decembrom 2021 in decembrom 2022 v EU povečale za kar 18 odstotkov, opozarjajo na ETUC. 

Temu niso botrovale le težave z dobavo, temveč tudi špekulacije s cenami, saj so nekateri proizvajalci izkoristili krizo življenjskih stroškov, da so cene dvignili višje, kot je potrebno. Vsaj en evropski supermarket je tudi zavrnil skladiščenje izdelkov ameriškega proizvajalca hrane Kraft Heinz zaradi njihovega "neupravičenega višanja cen".

Generalna sekretarka ETUC Esther Lynch je potrdila, da je dvig cen pic vse višji in da "inflacije cen hrane ne povzročajo le težave s preskrbo", temveč je "nesprejemljivo, da številna podjetja, ki proizvajajo hrano, slavijo veliko povečanje dobička v času, ko se zaradi naraščajočih cen delavci borijo za preživetje svojih družin". 

"Čas je, da politiki omejijo pohlep - to je spirala dobičkov," je zaključila. 

Občutna podražitev: v nekaterih slovenskih občinah bodo položnice za vodo za četrtino višje

Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov