Uredništvo | 20. 11. 2024, 19:20

Slovenci v en glas povedali, kateri zakon najbolj sovražijo

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Prepoved prodaje alkohola po 21. uri, zaprtje trgovin ob nedeljah ... kateri zakoni so Slovencem največji trn v peti?

Zakoni niso le nekaj abstraktnega, kar predlagajo politiki in nato sprejemajo tam nekje daleč v državnem zboru, ampak gre za reči, ki pomembno vplivajo na naša življenja, četudi se tega ne zavedamo čisto takoj – posledice nekaterih zakonov so vidne šele retrospektivno, tako kot denimo stanovanjskega oziroma Jazbinškovega zakona (po takratnem ministru za okolje Mihi Jazbinšku) iz leta 1991, ki je najemnikom v družbenih stanovanjih omogočil, da so pod zelo ugodnimi pogoji pridobili lastniško pravico.

Mnogi so namreč prepričani, da so posledice tega zakona neusmiljene razmere na nepremičninskem trgu, kjer mnogi bogatijo ravno na račun stanovanj, ki so jih dobili "napol zastonj".

Jazbinškov zakon pa ni edini zakon, v zvezi s katerim imajo Slovenci mešane občutke. O tem je beseda pred dnevi tekla na forumu Reddit, kjer je eden od uporabnikov postavil provokativno vprašanje: "Kateri je (za vas) najslabši slovenski zakon, katera vlada ga je predlagala & kako vpliva na vaše življenje?"

Morda vas zanima tudi:

"Zaradi tega zakona smo dejansko še več pili kot prej"

Kako so torej odgovorili Slovenci? Negativno na primer ocenjujejo še tako imenovan Kebrov zakon oziroma prepoved prodaje alkohola v trgovinah med 21. uro zvečer in 7. uro zjutraj, ki je v veljavi od leta 2003 in naj bi ljudi pomagal odvrniti od pitja alkohola. Imenuje se po takratnem zdravstvenem ministru Dušanu Kebru, glavnemu zagovorniku zakona.

Zakon se jim zdi nesmiseln, saj je alkohol tudi po tej uri mogoče dobiti v lokalih, poleg tega pa si tisti, ki imajo s pitjem alkohola dejansko težave, lahko že prej naredijo zalogo. Edini resnični namen zakona bi lahko bilo povečanje prometa v lokalih,

"Zaradi tega zakona smo mi dejansko več pili kot prej. Pred tem si računal recimo litrco na dve osebi (za ogrevalni žur pred rundo po gostilnah), ko je zmanjkalo, smo šli pač nabavit ali pa šli dalje, po sprejetju zakona smo pa seveda nabavili vsaj litrco na osebo in seveda vse tudi spili, ker bi se pokvarilo do naslednjega petka. Res ne vem, kaj so mislili, kronik ima pač doma zalogo, če mora že zjutraj, ko vstane, enega spit," je zapisal neki uporabnik.

Absolutni zmagovalec na forumu pa je zaprtje trgovin ob nedeljah. Gre za zakon, ki so ga predlagali poslanci Levice, državni zbor pa ga je sprejel leta 2020. In čeprav naj bi omogočil razbremenitev že tako preobremenjenih trgovk in trgovcev, se zdi, da številni državljani za to nimajo razumevanja, saj bi jim logistično najbolj ustrezalo nakupovanje ob nedeljah.

"Zakaj lahko obratujejo gostilne, lokali, kina, interventne službe, bencinske črpalke?" se je vprašal eden od sodelujočih v razpravi. "Včasih pač človek pozabi kaj nabavit in bi mu sedlo. Ni fore, da brez problema laufa Wolt market in vse bencinske, bog ne daj, da bi bil pa en Spar odprt," se pridružuje drugi.

Vsaj enkrat so se na seznamu pojavili še ukinitev študentskega s. p., ki je bil do leta 2013 posebna oblika s. p. z nižjimi stroški, potem pa je bil izenačen z navadnim s. p., prihajajoč paket davčnih sprememb za večjo konkurenčnost, ki ga je državni zbor potrdil pred nekaj dnevi in ki prinaša tudi spremembe za samostojne podjetnike normirance, Zujf (Zakon o uravnoteženju javnih financ) in Zakon o varstvu osebnih podatkov.

Loading...

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču