Zares neverjetno, kakšne nasvete Slovencem deli poslanec SDS ...
Zaradi neprestanih menjav vodstva na RTV Slovenija in nazadovoljstva nad vsebinami, vedno več Slovencev ne želi plačevati prispevka. Poslanec SDS Žan Mahnič je takšnim na Twitterju podal nasvet: "Sprašujete me, kaj lahko naredite glede RTV Slovenija. Zadeva je preprosta, stane pa vas približno 15 evrov letno. Sam prisilnega prispevka še nikoli nisem plačal. Enkrat letno mi naredijo izvršbo, ki stane približno 15 evrov. Predstavljajte si, da bi nas to počelo 100 ali 200 tisoč."
Sprašujete me, kaj lahko naredite glede @RTV_Slovenija. Zadeva je preprosta, stane pa vas približno 15 € letno. Sam prisilnega prispevka še nikoli nisem plačal. Enkrat letno mi naredijo izvršbo, ki stane približno 15 €. Predstavljajte si, da bi nas to počelo 100 ali 200 tisoč. pic.twitter.com/A6lp42gLDf
— Žan Mahnič (@ZanMahnic) June 1, 2023
Njegov nasvet je v resnici precej dražji, so ugotovili na portalu Žurnal24. RTV lahko za stroške izterjave res zaračuna le deset evrov, a nekajkrat več za sprejem, obdelavo in izvedbo sklepa o izvršbi zaračunajo banke.
Pri NLB je tako strošek 40 evrov, pri NKBM 38 evrov in še 11 evrov za izvedbo plačila, pri SKB banki pa 30 evrov in 2,80 evra za vsako izvedeno plačilo.
Temu je treba prišteti še zamudne obresti, ki se nabirajo od roka plačila. V primeru, da bi 153 evrov (to je letni prispevek za RTV) dolgovali od začetka leta do konca maja, bi se jih nabralo 6,65 evra.
Kdor prispevka ne bi plačal ter bi čakal na izvršbo, bi tako plačal približno od 50 do 70 evrov več, kar pa je že pol dolgovanega zneska. Če ima račun odprt pri več bankah, pa se ta znesek lahko še bistveno poveča.
Ena izmed uporabnic Twitterja je opozorila tudi na morebitne hude posledice: "Izvršbe na računu so ful fajn. Sploh za tiste ljudi, ki se nekega dne odločijo za najem kredita." Podatki o dogajanju na računu se namreč zapisujejo v sistem Sisbon, do katerega imajo dostop vse banke in hranilnice.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov