Napadeno evropsko državo bo obiskala na povabilo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
Predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki se udeležuje mirovne konference o Ukrajini v Švici, je danes poudarila, da so na konferenci naredili "majhen korak v pravo smer". Kot so ob tem napovedali v uradu predsednice, bo Pirc Musarjeva še ta mesec obiskala Ukrajino.
Najbolj ranljivi v vojni so otroci
Predsednica republike je bila danes ena od govork na delovnem omizju konference, Ukrajino pa bo obiskala na povabilo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega.
V nastopu na omizju o humanitarnih vidikih je danes posebej izpostavila skrb za otroke, ki so po njenem med najbolj ranljivimi v vojni. "Letos je bilo kar 90 napadov na šole, kar še dodatno otežuje dostop do izobraževanja. Skoraj milijon otrok nima dostopa do učnih ur v živo, več kot 1,5 milijona otrok pa nujno potrebuje psihološko podporo," je dejala Pirc Musarjeva.
Slovenija si po njenih zagotovilih aktivno prizadeva za pomoč otrokom, ujetih v vojni, so sporočili iz urada predsednice republike.
🇸🇮🇺🇦 Na tokratnen Vrhu o miru v Ukrajini smo naredili majhen korak v pravo smer. Pred nami je še dolga pot, vendar nimamo izbire. Če mednarodna skupnost resnično verjame v svetost življenja in človekovo dostojanstvo, bomo vztrajali in na koncu zmagali. V kratkem na povabilo… pic.twitter.com/I2qGoDYgmD
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) June 16, 2024
Pred končno zagotovitvijo miru še dolga pot
Izpostavila je, da Slovenija aktivno podpira tudi duševno zdravje in psihosocialno oskrbo otrok in njihovih družin v Ukrajini. Ob tem je opozorila na projekt Slovenske filantropije, s pomočjo katerega v regijah Herson in Odesa usposabljajo vzgojitelje, šolske socialne delavce in psihologe z bistvenimi orodji za reševanje stisk, s katerimi se otroci in njihovi starši srečujejo v vojno prizadetih območjih.
Ukrajina 🇺🇦 je žrtev agresije Rusije in samo Ukrajina lahko odloči, kakšen mirovni sporazum in kakšna vsebina sta zanjo sprejemljiva. O tem pogoju se ni mogoče pogajati. Slovenija🇸🇮 bo pozdravila vsak konkreten načrt, ki bi utrl pot pogovorom za končanje vojne in vzpostavitev… pic.twitter.com/IFFILudMzK
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) June 15, 2024
"Tu smo zato, da spremenimo življenje ljudi, katerih vsakdanje življenje in usode so odvisne od naše sposobnosti, da živimo za prihodnost in ne za preteklost," je dejala Pirc Musarjeva. Pred končno zagotovitvijo miru je po njenih besedah "še dolga pot, vendar nimamo izbire".
Pirc Musarjeva se udeležuje tudi plenarnega zasedanja mirovne konference v Bürgenstocku, na katerem pričakujejo sprejetje skupne izjave.
Kaj bo zapisano v skupni izjavi?
Izjava bo po navedbah urada predsednice poudarjala skupno vizijo mirovnega okvira na temeljih ustanovne listine Združenih narodov in mednarodnega prava. Kot so danes poročale tuje tiskovne agencije, se osnutek skupne izjave zavzema za trajen in pravičen mir v Ukrajini, govori o nedopustnosti uporabe jedrskega orožja in izkoriščanja prehranske varnosti v vojne namene ter predvideva celovito izmenjavo vojnih ujetnikov.
— Nataša Pirc Musar (@nmusar) June 16, 2024
Predsednica republike se bo danes ob robu konference na dvostranskem srečanju sestala tudi s predsednico estonske vlade Kajo Kallas.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih