V poplavi električnih vozil so k nam prišli tudi električni skiroji, ki so jih ulice slovenskih mest polne. Mnogi vozniki se ne zavedajo, kakšni nevarnosti so med vožnjo teh poskočnih desk s krmili izpostavljeni.
Policisti ugotavljajo, da večina lastnikov električnih skirojev še vedno ne pozna pravil ali pa se ne zaveda nevarnosti, ki jim grozijo pri vožnji s tem prevoznim sredstvom.
"Letos smo zaznali več prometnih nesreč, v katerih so udeleženi vozniki e-skirojev, tudi poškodbe pri padcih so lahko zelo hude," so zapisali v objavi na Facebooku.
Ste lastnik e-skiroja? Poznate pravila vožnje z njim? Veste, kje se lahko vozite? Je čelada obvezna?
E-skiroji so po novem uvrščeni v skupino lahkih motornih vozil. Z e-skirojem se lahko vozite po površinah, namenjenih kolesarjem, če pa kolesarske poti ni, se je z e-skirojem vozite ob robu ceste in le znotraj naselij oziroma tam, kjer je hitrost drugim vozilom omejena na 50 km/h.
Prepovedano se je torej voziti po pločnikih in izven naselij. V območjih za pešce se smemo z e-skirojem voziti le tako, da hitrost ne presega "največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci." To pa pomeni hitrosti pod 10 km/h.
Uporaba slušalk in mobilnih telefonov je med vožnjo e-skiroja prepovedana. Kazen znaša 120 evrov. Največja dovoljena hitrost je e-skirojem omejena na 25 km/h, obvezni sta sprednja (bela) in zadnja (rdeča) luč. Vozi ga lahko voznik, starejši od 14 let oz. otrok, starejši od 12 let, če ima kolesarsko izkaznico.
https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/imate-podatke-o-tej-prometni-nesreci-sporocite-jih-policiji/"Na skiroju se lahko vozi le ena oseba. Kljub temu, da je čelada obvezna za vse mladoletne voznike (do 18 let), njeno uporabo priporočamo vsem voznikom," so zapisali policisti.