Se jih še spomnite?
Slovenija je leta 2020 uzakonila zaprtje trgovin ob nedeljah. To pomeni, da si, če vam med tednom ni uspelo opraviti vseh potrebnih nakupov ali pa ste se enostavno ušteli v količinah, mleko, kruh, olje, pralni prašek in druge nujne potrebščine lahko kupite le na kakšni črpalki, v redkih dežurnih trgovinah, avtonomni trgovini Rifuzl na ljubljanski tržnici ali jih naročite prek Wolta, pa še to v omejenih časovnih okvirih.
Izjema je le Rifuzl, ki deluje 24 ur na dan, a brez prodajalk in prodajalcev, ponudba pa je precej specifična.
Včasih pa je bilo precej drugače. Predstavljate si, da bi v trgovino lahko zakorakali kadarkoli in kupili, kar bi se vam v tistem trenutku zljubilo. Celo alkohol!
Tako je bilo v začetku novega tisočletja, ko Kebrovega zakona o omejitvi prodaje alkohola še ni bilo, zakona o obratovalnem času trgovin pa ravno tako ne. To je bilo obdobje, ko je cvetela veriga trgovin Noč in dan, ki se je starejši Ljubljančani gotovo še dobro spomnijo.
Založene z vsemi potrebščinami
Poslovalnice Noč in dan so bile razporejene po vsej Sloveniji, leta 2002 je skupno število po poročanju STA dosegalo 23 poslovalnic. V Ljubljani smo jih med drugim imeli v bližini železniške postaje, v Fužinah, v Zupančičevi jami, v Šiški in še kje.
V njih ste lahko kupili prehrambene in drogerijske izdelke, časopise, cigarete, svež kruh, meso in vse druge najnujnejše potrebščine. Postale so priljubljeno zatočišče marsikatere skupine mladostnikov, ki je v poznih nočnih urah iskala alkoholno pijačo, žurerjev, ki so si po prekrokani noči zaželeli prigrizek, ter tistih s precej dinamičnim ali nepredvidljivim življenjskim slogom.
Morda vas zanima tudi:
- Nostalgija 90.let: stvari, ki jih je imel doma skoraj vsak
- Še pomnite tolarje? za 'jurja' smo žurali ...
Toda zgodba trgovinske verige se je končala leta 2007. Kot je tedaj poročal MMC RTV SLO, je podjetje Emona Obala, ki je imelo verigo Noč in dan v lasti, takrat kupilo podjetje Orbico in se odločilo za zaprtje. Brez službe je ostalo okoli 90 zaposlenih.
Vzrok so bili spremenjeni trendi v potrošniških navadah: Kebrov zakon je omejil prodajo alkohola po 21. uri, ravno takrat pa sega je v noč in dan odprtih trgovinah prodalo največ, drugi razlog za ponik nočne pobude, je zapisal MMC, pa je bil tudi zakon o obratovalnem času trgovin, ki je dva meseca omejeval ponudbo, dokler ga ni ustavno sodišče blokiralo.
Novo na Metroplay: V zaporu sem plesal | Dragan Živadinov