Evakuirani prebivalci se bodo lahko domov vrnili šele ob preklicu neposredne nevarnosti.
Pri železniški postaji v Novi Gorici so zaključili evakuacijo prebivalcev v 400-metrskem pasu, so sporočili iz štaba civilne zaščite. Evakuacijo so izvedli tudi v Italiji. Državna enota za odstranjevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev (NUS) je ob 10. uri začela onesposabljanje treh letalskih bomb iz obdobja 2. svetovne vojne.
Pristojne službe nadzorujejo tako območje evakuacije kot zaklanjanja v skupno 600-metrskem pasu. V veljavi je zdaj popolna omejitev gibanja na rdečem in rumenem območju, kar pomeni znotraj 400-metrske in 600-metrske oddaljenosti.
Območje preverjajo z droni
Na slovenski strani so v pasu evakuacije evakuirali 2306 oseb, v območju zaklanjanja pa 3478 oseb. Na italijanski strani so evakuirali skupno 1085 oseb, so sporočili z Mestne občine nova Gorica. Na območju oddaljenosti od 400 do 600 metrov od kraja bomb so prebivalci lahko ostali na domovih, vendar se v času intervencije med 9. in predvidoma 14. uro ne smejo zadrževati zunaj.
Celotno območje evakuacije pristojne službe preverjajo tudi z droni. V Sloveniji in Italiji za evakuacijo sicer skrbijo gasilci in policija oziroma karabinjerji. V štabu civilne zaščite v novogoriškem gasilskem domu se je pristojnim pridružil tudi poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan.
Neposredno nevarnost je naznanila sirena z javnim alarmiranjem, in sicer z enominutnim zavijajočim zvokom sirene, preklic neposredne nevarnosti pa s pol minutnim enoličnim zvokom sirene. Ob preklicu se bodo lahko ljudje vrnili na svoje domove. Pri onesposobitvi sodeluje 14 pripadnikov državne enote za varstvo pred NUS, prisotna sta tudi dva bombna tehnika specialne enote policije.
Namestili seizmografske merilnike
Pirotehniki se bodo najprej lotili detonacije 100-kilogramske bombe, ki so jo našli najseverneje, pod tiri na robu trgovinskega kompleksa Supernova. Zaradi poškodovanega vžigalnika jo bodo opremili z eksplozivom in s samovoznim dvigalom položili v lesen okvir v šest metrov globoki jami, zasuli z mivko in na daljavo razstrelili pod zemljo.
V okolici so namestili štiri seizmografske merilnike, s katerimi bodo merili tresljaje, predvsem zato, da bodo lahko po detonaciji zagotovili varen železniški promet.
Nato se bodo lotili onesposobitve ameriške in britanske letalske bombe, ki ju bodo skušali dezaktivirati na klasičen način z odvijanjem vžigalnikov. V ta namen so najdišča že zavarovali z balami sena, da se prepreči raztros materiala v primeru, da bi morali tudi ti dve bombi razstreljevati na mestu. Pripadnik državne enote za varstvo pred NUS Aljaž Leban je ocenil, da bodo za operacijo potrebovali okoli tri ure.
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"