A. B. | 2. 12. 2022, 12:20

Nataša Pirc Musar ob slovesu fotografa Joca Žnidaršiča: "Z njim so trenutki postali večnost"

osebni arhiv Nataše Pirc Musar

Življenje legendarnega Joca Žnidaršiča je bilo zaznamovano z neverjetnimi dosežki in nagradami. Na žalni slovesnosti se mu je poklonila novoizvoljena predsednica države in nam zaupala, kako ga je doživljala sama. 

Pred nekaj dnevi se je za vedno poslovil Joco Žnidaršič, star je bil 84 let. Na Delu je bil urednik fotografije od leta 1974, ko se je upokojil. Veljal je za ikono med slovenskimi fotografi. S svojo kamero je zabeležil skoraj vse najpomembnejše dogodke za Slovenijo prelomnega časa: od afere JBTZ in velikih demonstracij na Kongresnem trgu, mitinga na Trgu republike, Gorbačova v Sloveniji in zadnjega kongresa Zveze komunistov, zborovanja za Slovenijo, plebiscita, razglasitve in predsedniških volitev, do konference na Brionih in začetkov vojne. Na žalni slovesnosti se mu je poklonila tudi Nataša Pirc Musar, ki bo 23. decembra uradno prevzela vlogo predsednice Slovenije. 

Kaj je povedala o njegovem delu? 

"Z velikim spoštovanjem se poklanjam legendarnemu fotografu in nekdanjemu uredniku fotografije časopisne hiše Delo Jocu Žnidaršiču," je o zapisu povedala za Metropolitan, preden se je na žalni slovesnosti poklonila v njegov spomin. 

"Trenutki, ki jih je ujel v svoj fotoaparat, sestavljajo pomemben del mozaika zgodovine nekdanje skupne države, nato slovenskega osamosvajanja, politike, športa, slovenskih lepot, ki jih je zbral tudi v knjigah. Z njim in zaradi njega so trenutki postali večnost," je zaključila v zapisu v žalno knjigo. 

Bor Dobrin

Dosežki, ki so spremenili slovensko fotografsko iskrico 

Žnidaršič je že v času študija ustvarjal reportažne in umetniške fotografije, kot fotoreporter je začel pri Študentski tribuni, nato je pred Delom ustvarjal še pri Tedenski tribuni in Tovarišu

Leta 2009 mu je predsednik Republike Slovenije Danilo Türk podelil odlikovanje zlati red za zasluge za življenjsko delo na fotografskem področju in za velik prispevek k prepoznavnosti Slovenije. Leta 2013 je prejel nagrado glavnega mesta Ljubljane. Tudi od Boruta Pahorja je leta 2017 prejel red za zasluge, ki ga je prejel kot soavtor v skupini ustvarjalcev akcije Slovenija moja dežela.

Bor Dobrin/Profimedia/fotomontaža

Bil je tudi prvi slovenski fotograf, ki je prejel nagrado World Press Foto, leta 1976. Prav tako je prejel nagrado Prešernovega sklada, Župančičevo nagrado, Puharjevo plaketo za življenjsko delo in nagrado Consortium veritatis, najvišje slovensko priznanje za novinarsko delo.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču