5. 3. 2024, 18:21 | Vir: STA

Afera sodna palača: policija izdala nekatere podrobnosti hišnih preiskav pri 13 osumljencih, ki naj bi prirejali dokumentacijo

Žiga Živulovič jr./Bobo

Osebe, ki jih sumijo zlorabe uradnega položaja, naj bi si protipravno pridobile več milijonov evrov premoženjske koristi.

Nacionalni preiskovalni urad (NPU) danes izvaja 16 hišnih preiskav na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper, Maribor in Novo mesto. 13 oseb sumijo kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti pri nakupu stavbe na Litijski. Gre za protipravno premoženjsko korist v višini 3,4 milijona evrov, je dejal direktor NPU Darko Muženič.

Igor Kupljenik / Bobo

Dokumentacija ni izkazovala resničnega stanja

Muženič je v izjavi za medije pojasnil, da v sodelovanju s kriminalisti iz Ljubljane, Maribora in Kopra izvajajo 16 hišnih preiskav, te potekajo v poslovnih in zasebnih prostorih ter prostorih enega od državnih organov. Dejal je, da iščejo dokaze za sum storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

"Sumimo, da je 13 oseb izvršilo kaznivo dejanje s tem, da so v postopku nakupa nepremičnine pripravile dokumentacijo, ki ni izkazovala resničnega stanja nepremičnine v naravi," je dejal Muženič. Protipravna premoženjska korist pri tem kaznivem dejanju oziroma korist, ki so jo pridobili, znaša po njegovih besedah 3,4 milijona evrov.

Miloš Vujinovič/Bobo

Osumljencem grozi do osem let zapora

Pojasnil je, da gre pri tem za razliko v ceni nepremičnine, po kateri je bila prodana in po kateri je bila ponujena leto nazaj. Omenil je tudi, da dokumentacija za prodajo omenjene nepremičnine ni izkazovala dejanskega stanja. "Tukaj mislimo na neustrezno prikazano uporabno površino, na napačno stopnjo izkazane energetske učinkovitosti, na samo cenitev, na projektno dokumentacijo in tako naprej," je naštel Muženič.

Kdo so osumljeni, zaradi varstva osebnih podatkov ni razkril. Je pa potrdil, da je "vseh 13 osumljencev sodelovalo pri pripravi dokumentacije in izvedbi posla". Pri hišnih preiskavah je sodelovalo 61 preiskovalcev NPU ter kriminalisti iz sektorja kriminalistične policije iz Kopra, Ljubljane in Maribora. Postopek je usmerjalo Specializirano državno tožilstvo. Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je sicer zagrožena kazen od enega do osem let zapora.

Bor Slana/Bobo

Pridržali niso nikogar

Potrdil je, da so zasegli elektronsko dokumentacijo. Po njegovih navedbah so zasegli večjo količino poslovne dokumentacije, vključno z elektronskimi napravami. Dejal je, da se bo kriminalistična preiskava nadaljevala s pregledom in analizo zasežene dokumentacije in elektronskih naprav. Pridržali niso nikogar, je potrdil.

Po neuradnih informacijah naj bi bila sicer glavna osumljenca nekdanji vodja službe za nepremičnine in investicije na ministrstvu Simon Starček in nekdanji generalni sekretar Uroš Gojkovič, ki ju je največkrat v povezavi z odgovornostjo pri nakupu stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani omenjala tudi nekdanja ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan.

Jure Makovec/STA

Kdo je še med osumljenci?

Obenem pa naj bi bilo med osumljenimi še 11 posameznikov, med njimi še nekateri uslužbenci ministrstva, ki so se tudi znašli v poročilu Švarc Pipanove, denimo Janja Garvas, ki je v času nakupa vodila službo za finance in proračun, vodja oddelka za pravne in splošne zadeve Mateja Žižek ter Gojkovičeva namestnica Tinka Teržan. Med osumljenimi naj bi bila po neuradnih informacijah tudi prodajalec nepremičnine Sebastjan Vežnaver ter sodni cenilec Anton Rigler.

Preiskava je potekala tudi v prostorih ministrstva za pravosodje. Na ministrstvu za finance so potrdili, da preiskav na ministrstvu ni bilo. V SD so dejali, da kriminalisti danes v okviru hišnih preiskav niso obiskali sedeža stranke, prav tako hišne preiskave ne potekajo pri zdaj že nekdanjem generalnem sekretarju SD Klemnu Žibertu, na katerega so tudi leteli očitki nekdanje ministrice.

Igor Kupljenik in Žiga Živulović/Bobo

Odmevna politična afera

Zaradi nakupa stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, vrednega 7,7 milijona evrov, so se na tedanjo pravosodno ministrico januarja zgrnili očitki o netransparentnem in negospodarnem nakupu. Švarc Pipanova je v preteklih tednih zatrjevala, da je bila pri nakupu zavedena, prst pa je pri tem uperila tudi v nekatere uslužbence ministrstva in člane stranke SD.

Na ministrskem stolčku je tako kljub pozivom matične SD k odstopu in ob podpori premierja Roberta Goloba vztrajala še nekaj časa in se pred dokončnim odstopom sama lotila razčiščevanja okoliščin nakupa. V poročilu o domnevnih nepravilnostih pri nakupu stavbe na Litijski je med drugim izpostavila prirejeno projektno dokumentacijo in sum zunanjih vplivov.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj