K. Ž. | 17. 7. 2024, 11:41

Neustavljivi obcestni preprodajalci sadja in zelenjave: inšpektorji nemočni, kazni ostajajo neplačane

Žiga Živulović Jr./Bobo

Na področju obcestne preprodaje sadja in zelenjave vlada prava anarhija. Preprodajalci namreč ponujajo živila neznanega izvora in slabe kakovosti ter ne plačujejo davkov. Kazni, ki jim jih izrečejo inšpektorji, pa pogosto ostanejo neplačane.

V toplejših mesecih lahko skoraj na vsakem koraku ob cesti vidimo preprodajalce sadja in zelenjave. Stojnice se pojavljajo kjerkoli se lastnikom zahoče, medtem pa inšpektorji ne morejo prav nič. Kot navaja Dnevnik, podjetja in bančne račune zapirajo, če pa jim inšpektorji prepovedo prodajo, pa odprejo nove.

Bitka z obcestnimi preprodajalci sadja in zelenjave še vedno ni ugledala konca. Pred tremi leti so poskus uzakonitve prepovedi dotične prodaje ustavili slovenski kmetje, saj bi ta veljala tudi zanje. Ministrstvo je takrat napovedalo, da bodo prodajo regulirali, a ukrepov še vedno ni na vidiku. Vse tako pristane na plečih inšpektorjev, ki kršiteljem izdajajo globe, a kazni večinoma ne morejo izterjati.

bobo

V poročilu o nadzoru sadja in zelenjave na stojnicah in tržnicah v letu 2020 so pristojni navedli, da dotično dejavnost izvajajo pravne osebe, ki imajo v Sloveniji samo poštni predal, odgovorne osebe imajo naslov v tretjih državah, zaradi česar je vročanje uradnih listin neučinkovito. "Pravne osebe ustanovijo le za kratko obdobje, včasih krajše od enega leta, in če eni pravni osebi prepovedo izvajati to dejavnost, iste fizične osebe nemudoma ustanovijo drugo pravno osebo. Inšpekcijski in sodni postopki so posledično neučinkoviti. Pravne osebe takoj po ustanovitvi ukinejo plačilni in transakcijski račun, zato izrečenih pravnomočnih kazni ni mogoče izterjati," še piše v poročilu.

V nadaljevanju so v poročilu zapisali, da so neskladnosti ugotovili v skoraj tretjini pregledov, a natančnih podatkov ne navajajo. Prav tako poročilo ne navaja, kdo in kako ogroža zdravje potrošnikov.

Medtem pa so iz finančne uprave za Dnevnik sporočili, da so letos pri sezonskih prodajalcih sadja in zelenjave na stojnicah opravili več kot 50 nadzorov, polovico pri petih pravnih osebah. Kršitve so ugotovili pri skoraj tretjini. Enega zavezanca so pregledali kar osemkrat ter mu začasno prepovedali opravljanje dejavnosti ter mu zasegli stojnico, opremo in denar. Leta 2023 so takšen ukrep izrekli šestim prodajalcem.

Žiga Živulović Jr./Bobo

Kot še navaja Dnevnik, so kljub odpravljenim nepravilnostim enemu prodajalcu začasno prepovedali opravljanje, saj je zakrivil še druge prekrške. Ena pravna oseba pa je kljub prepovedi opravljanja iz leta 2022 s prodajo nadaljevala. Dve podjetji pa sta medtem kljub prepovedi nadaljevali prodajo prek nove družbe.

Finančna uprava je tako izdala 18 prekrškovnih aktov in izrekla za 71.000 evrov glob. V letu 2023 so izrekli za 137.100 evrov glob. Največ kršitev pa se dogaja na podlagi neizdajanje računov, nepotrjevanje računov v davčnih blagajnah, nepravilne vsebine računov in na podlagi zaposlovanja na črno. A kot so dejali v finančni upravi, v večini primerov kazni ostanejo neplačane. Težava tako ostaja, saj preprodajalci državi ne plačujejo dajatev in konkurirajo poštenim prodajalcem, ki imajo svojo dejavnost tudi registrirano.

Novo na Metroplay: Anže Logar in Dejan Kaloh o ustanovitvi nove stranke Demokrati | N1 STUDIO