27. 7. 2024, 13:00 | Vir: STA
Občani poročali o nenavadnem vonju vode, sledila je takojšnja prepoved uporabe
Občina Kanal je v petek popoldne prejela obvestilo prebivalcev vasi Močila in Gorenje Polje nad Anhovim, da ima voda iz javnega vodovodnega omrežja nenavaden vonj. Zaradi suma kemičnega onesnaženja je nemudoma prepovedala uporabo vode in za naselji zagotovila začasno oskrbo. Podjetje Alpacem je kot lastnik vodarne že sprejelo varnostne ukrepe.
V vodarno Močila, ki poleg industrijske cone Anhovo s pitno vodo še vedno oskrbuje tudi ti dve naselji, so takoj napotili Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano ter policijo. Več bo predvidoma znanega danes ali v ponedeljek, je povedal kanalski župan Miha Stegel. Doslej sicer niso bili obveščeni, da bi zaradi pitja vode kdo poiskal zdravniško pomoč.
Onesnaženje naj bi povzročila obnovitvena oziroma vzdrževalna dela v vodarni, voda pa naj bi imela močan vonj po razredčilu. Režijski obrat, ki v občini Kanal skrbi za preskrbo s pitno vodo, je takoj po prejemu obvestila odredil prekinitev dobave vode iz vodarne. Lastnik vodarne je Alpacem (prej Salonit Anhovo), ki jo je pred dvema letoma tudi temeljito prenovilo, do onesnaženja pa naj bi prišlo pri delih na manjšem vodnem rezervoarju, od koder naj bi se razširilo v glavni rezervoar.
Iz podjetja so sporočili, da so nenavaden vonj vode zaznali tudi zaposleni v industrijski coni. Distribucija pitne vode omenjenim lokacijam je zaustavljena, krajani pa imajo nadomestno oskrbo s pitno vodo, so zapisali v sporočilu na svojih spletnih straneh.
"O vzrokih in nadaljnjih ukrepih bomo javnost ažurno obveščali. Trenutno se čaka na uradne rezultate o kakovosti vode, saj so pristojni organi že v petek vzeli vzorce vode. Vse aktivnosti so koordinirane s pristojnimi organi in Občino Kanal ob Soči," so dodali.
V naseljih Močila in Gorenje Polje, ki sta sedaj brez vode v omrežju, so takoj namestili gasilski cisterni, je povedal Stegel. Aprila letos so sicer večino naselij v tem delu občine priključili na drug vodni vir, namreč izvir Mrzlek, prizadeti naselji, ki se nahajata le nekaj sto metrov od vodarne Močila, pa sta se še naprej oskrbovali z vodo iz te vodarne. V obeh skupaj živi okoli 150 ljudi.
Razlog je bil v tem, da občini naselij ni uspelo povezati z dolino, kjer danes že uporabljajo vodo iz Mrzleka. Pri gradnji povezovalnega vodovoda so namreč le nekaj sto metrov od vodarne naleteli na cev, ki je pri pridobivanju gradbenega dovoljenja niso upoštevali.
Kot je povedal Stegel, so na občini sicer tako ali tako potekali postopki za pridobivanje novega gradbenega dovoljenja. Vloga je trenutno na upravni enoti, ko ga pridobijo, pa bodo nemudoma začeli dela za dokončanje povezave. To je začela graditi že prejšnja občinska uprava na čelu z županjo Tino Gerbec po juliju 2020, ko je do kemičnega onesnaženja prišlo v industrijski coni v Anhovem, prek katerega je do tedaj potekal vodovod za 1200 prebivalcev Deskel in okoliških krajev.
Po Steglovih besedah je po včerajšnjem dogodku še bolj jasno, da vsi tamkajšnji krajani potrebujejo dostop vode iz Mrzleka, povezave z vodarno Močila pa so, kjer je bilo to mogoče, prekinili.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc