17. 4. 2022, 10:25 | Vir: STA

Obalne občine v boju z nadležno in nevarno nadlogo: v TEM vidijo rešitev

Profimedia

Piki teh žuželk so zelo srbeči in lahko povzročijo tudi alergijsko reakcijo pri ljudeh. Najbolj se razmnožijo na mestih, kjer se zadržuje voda. Kako se bodo slovenske občine lotile tega problema?

Ukrepi bodo namenjeni predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja, trajali pa bodo od aprila do oktobra, so sporočili iz Mestne občine Koper.

Akcija bo namenjena predvsem ozaveščanju prebivalcev o preprečevanju razmnoževanja te invazivne vrste komarjev.

Občine bodo za zmanjševanje možnosti razmnoževanja komarjev na javni infrastrukturi, kar omogočajo predvsem vse stoječe vode, uporabile sredstvo Aquatain. Pripravek na vodni gladini ustvari film, ki preprečuje dihanje in razvoj komarjevih ličink ter polaganje jajčec. Ob tem ne obremenjuje okolja in ni škodljivo za ljudi, živali, rastline ter druge organizme.

Sredstvo je priporočljivo nanašati večkrat

Razvojni krog od jajčeca do odraslega osebka komarja spomladi traja od 15 do 20 dni, poleti pa le od šest do osem dni. Zato bodo nanos sredstva ponovili vsakih 28 dni.

Vnos sredstva v jaške javne infrastrukture in druga mesta, kjer je stoječa voda, bo v občinah Izola, Piran, Ankaran in Koper potekal v več fazah vse do oktobra. Komunalna podjetja bodo nanašala sredstvo predvidoma na gladino vode v peskolove jaškov, stoječa vodna korita v parkih in na stoječe vode na pokopališčih.

Profimedia

Občine Slovenske Istre bodo tudi občanom zagotovile ampule tega kemičnega sredstva za samostojno nanašanje na zasebnih površinah.

Tigrasti komarji so slabi letalci, preletijo le nekaj sto metrov, za preživetje pa jim zadostuje že majhna količina stoječe vode, obenem pa so premajhne za preživetje plenilcev komarjevih ličink, kot so žabji paglavci ter plenilske ličinke žuželk.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev