6. 3. 2023, 06:51 | Vir: STA

Obljube o sanjski službi so se sprevrgle v nočno moro: 90 zaposlenih v Magni se tja več ne bo vrnilo

Profimedia/fotomontaža

Avtomobilska skupina je odločitev o ustavitvi proizvodnje v Hočah utemeljila z razmerami na trgu in trenutnimi potrebami kupcev. Kakšni so načrti zaposlenih, ki so trenutno na čakanju?

Devetdeset od skupaj okoli 150 zaposlenih v Magnini hoški lakirnici je od danes na čakanju, a se tja na delo ne bodo več vrnili, potem ko se je vodstvo kanadsko-avstrijske avtomobilske multinacionalke pred nekaj dnevi odločilo proizvodnjo preseliti v svojo graško tovarno. Na lokaciji ostaja nekaj tistih, ki bodo zaenkrat skrbeli za objekt. 

"Poslovanje v Hočah se bo preusmerilo na področje inženiringa in povečanja podpornega razvojnega središča za vse druge Magnine lokacije po svetu. Podjetje glede državne spodbude tesno sodeluje s pristojnimi službami vlade," je Magna zapisala v sporočilu za javnost, je poročal Žurnal24. 

Vodstvo Magne je v sredo zaposlene in njihove sindikalne predstavnike presenetilo z odločitvijo, da bodo zaradi razmer na avtomobilskem trgu in manjšega povpraševanja začeli postopek preoblikovanja proizvodnih procesov, smo poročali. 

Profimedia

V pred nekaj leti zgrajeni hoški tovarni nameravajo urediti podporno-razvojno središče za svoje druge lokacije po svetu, kjer naj bi v prihodnje spet zaposlovali. Ob tem so napovedali, da bodo te spremembe vplivale na okoli 90 zaposlenih. Z vsemi bodo opravili razgovore in delu tistih, ki bodo za to izkazali interes, skušali zagotoviti delo znotraj skupine, za preostale bodo pripravili program razreševanja presežnih delavcev.

Od danes je tako večina zaposlenih na čakanju, kjer bodo ostali, vse dokler ne bodo končani postopki v skladu z zakonodajo v primeru odpuščanja večjega števila delavcev. Sindikat jim bo v pogajanjih skušal zagotoviti čim višje odpravnine, vodstvo podjetja pa je po zagotovilih sindikalista Gvida Novaka delavcem namesto zakonskih 80 obljubilo 90 odstotkov nadomestila.

Zahteva po vračilu 18,6 milijona evrov državne pomoči

Gospodarski minister Matjaž Han od podjetja pričakuje vračilo 18,6 milijona evrov državne pomoči, skupaj z obrestmi. Magna je spodbudo za izvedbo strateške investicije prejela, ker je obljubljala najmanj tisoč delovnih mest v naslednjih petih letih, medtem ko je prva faza predvidevala zaposlitev 400 delavcev.

Profimedia

V Magni zagotavljajo, da s tem načrtov za gradnjo celovite tovarne avtomobilov v Sloveniji ne opuščajo, da pa bodo cilje lahko izpolnili, ko in če jim bo uspelo skleniti večji posel s kakšnim od avtomobilskih partnerjev.

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev