Še ne tako dolgo nazaj so se uvrščali med večje in ene najboljših delodajalcev v državi.
Preboldska družba Odelo Slovenija, ki proizvaja avtomobilske dele, je lani ustvarila 178,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 17,2 milijona evrov manj kot leta 2022. Izguba, ki je leto prej znašala 226.000 evrov, je lani upadla na 197.000 evrov. Po oceni vodstva Odela je na lansko poslovanje vplivalo predvsem nihanje naročil kupcev.
Vpliv zunanjih dejavnikov
Vodstvo družbe je v lanskem poslovnem poročilu, objavljenem na spletnih straneh Ajpesa, zapisalo, da so se lani večinoma nadaljevali trendi iz leta 2022. Zunanji dejavniki, kot so višji stroški materiala, dela in storitev, inflacija, višje obrestne mere ter cene energentov, so še naprej povečevali stroškovni pritisk.
Nihanja naročil zaradi težav v oskrbni verigi so še naprej pomembno vplivala na stabilnost poslovanja iz meseca v mesec. Naročila kupcev so bila v prvi polovici leta še vedno zelo nepredvidljiva, v drugi polovici leta pa se je nestanovitnost umirila, kar je omogočilo boljše načrtovanje kapacitet, je navedlo vodstvo.
Vsem tem dejavnikom so kljubovali s stalnim prilagajanjem proizvodnje, zato so za del zaposlenih sprejeli sklep o začasni prerazporeditvi delovnega časa za obdobje do konca leta 2023. Nihanja naročil kupcev, načrtovan upad serijske proizvodnje in zamik zagona proizvodnje nekaterih novih modelov so zahtevali prilagoditev obsega proizvodnje in povezanih procesov, tako da so v Odelu z razpoložljivimi kapacitetami sledili dejanskemu povpraševanju.
Preberite tudi:
Propad znanega slovenskega podjetja: 72 zaposlenih ostalo pred vrati družbe - Metropolitan.si
Kriza v Nemčiji: reševanje slovenskih delovnih mest, kdo je na udaru? - Metropolitan.si
Nova tveganja, kot jih še niso poznali
Odelo Slovenija je med sto podjetji iz avtomobilske industrije prejelo tudi prestižno evropsko nagrado Automotive Lean Production Award 2013 za najboljšega proizvajalca v kategoriji mednarodnih srednje velikih podjetij, ki jo podeljuje revija Automobil Produktion.
Po sedanji oceni vodstva podjetja, ki trenutno še vedno zaposluje okrog 1070 delavcev, zamude kupcev pri vpeljavi novih modelov na trg predstavljajo novo tveganje, s katerim se v preteklosti v takšnem obsegu niso srečevali. Negativne vplive so blažili z internimi optimizacijami ter pogajanji s kupci glede kompenzacij zaradi višjih stroškov in nerealiziranega prometa.
Na oddelku elektronike so uspešno izvedli širitev proizvodnih kapacitet z namenom povečanja konkurenčnosti obrata. Z dodatno halo, primerno za proizvodnjo elektronike, in dodatno montažno linijo elektronskega sestavljanja, povezano z avtomatiziranim skladiščem za elektronske komponente, so pridobili kapacitete za povečanje interne proizvodnje elektronike.
Prvo proizvodnjo so zagnali junija, kar je pomenilo pomemben korak naprej za zagotavljanje zadostnih proizvodnih zmogljivosti na področju elektronike. Pospešeno so uvajali projekte, povezane z avtomatizacijo in digitalizacijo proizvodnih procesov, ki so po njihovih besedah ključni za ohranjanje konkurenčnosti podjetja.
Skušajo se prilagoditi razmeram
Integrirali so 15 robotov ter s pomočjo orodij poslovne analitike avtomatizirali poročila in izboljšali učinkovitost dela. Avtomatizacija in digitalizacija sta ključni za transformacijo podjetja v prihodnosti, saj bodo na ta način lahko kljubovali nenehnim spremembam in izzivom na trgu, meni vodstvo.
Podjetje, ki je v lasti nemškega Odela, je že vrsto let zavezano trajnosti in zmanjšanju ogljičnega odtisa. V ta namen so na strehi obrata v Preboldu lani postavili sončno elektrarno s skupno močjo 833 kilovatnih ur. Namestili so tudi sistem transformatorjev za izboljšanje kakovosti in učinkovitosti električne energije. Sistem omogoča znižanje stroškov in hkrati pripomore k manjši obremenitvi električnega omrežja.
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih