Uredništvo | 11. 10. 2024, 09:30

Delavci so v šoku: slovensko podjetje odpušča, brez službe bo ostala kar tretjina zaposlenih

Profimedia

Ta nepričakovana novica je med zaposlenimi sprožila val presenečenja in skrbi, saj so mnogi pričakovali blažje ukrepe, ne pa tako drastičnega krčenja. 

Šempetrski Mahle bo odpustil 600 ljudi, kar pomeni skoraj tretjino delavcevKot smo poročali, bodo že letos odpustili 170 ljudi. Še čez nekaj časa pa bodo v sklopu "optimizacije organizacijske strukture", s katero želijo doseči večjo učinkovitost, ukinili 340 delovnih mest, s selitvijo dela proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko pa 270.

Drastični ukrep v podjetju pripisujejo šibkemu povpraševanju v Evropi. "Zaradi šibkega povpraševanja na avtomobilskem trgu v Evropi je družba Mahle prisiljena sprejeti ukrepe, da se prilagodi trenutnim tržnim razmeram in zagotovi prihodnjo konkurenčnost," so zapisali v izjavi za javnost.

Novica je zaposlene šokirala

Dejan Sirk, predsednik sindikata konferenca Mahle, ki združuje tri sindikalne podružnice, v Bovcu, Komnu in Šempetru pri Gorici, za Forbes Slovenija pravi, da je bila novica za zaposlene šok, saj tako drastičnega odpuščanja niso pričakovali: "Pričakovati je bilo tudi predlog krčenja manjšega števila zaposlenih oziroma sprejem ukrepov v smeri 36-urnega delavnika glede na to, da so naročila v zadnjih dveh mesecih močno upadla, podjetje se zadnja leta sooča z izgubo, predvsem zaradi velikih investiciji v nove projekte in dvigov cen surovin, celotno podjetje je tudi v fazi prestrukturiranja in se po novem usmerja na e-mobilnost, ki zahteva manj delavcev. Kot rečeno, v prvi fazi smo upali le na 36-urni delovnik, da se premosti kriza, prav tako nismo tako hitro pričakovali selitve proizvodnje alternatorjev v Bosno in Hercegovino, saj se je pred kratkim del proizvodnje zaganjalnikov že preselil v Bosno in Hercegovino, ki se še ni stabiliziral."

Zdaj bodo v sindikatu poskušali kakega od ukrepov preprečiti, denimo selitev proizvodnje, da bi ublažili odpuščanje. Prav tako bodo sodelovali pri pripravi meril za program presežnih delavcev.

"Mahle si prizadeva poiskati socialno sprejemljive rešitve za tiste zaposlene, ki jih bodo ti ukrepi prizadeli," je v sporočilu za javnost poudaril direktor Guntram Haas"Zdaj bomo pristopili k procesu posvetovanj s predstavniki zaposlenih."

Mahle v Šempetru pri Gorici

Šempeter pri Gorici je največja od petih lokacij skupine Mahle v Sloveniji. Družba, ki je nastala s preimenovanjem nekdanje Letrike, potem ko je ta pristala v nemških rokah, v Sloveniji skupaj zaposluje več kot 2000 ljudi. Z okoli 1700 zaposlenimi je Šempeter osrednje razvojno in proizvodno središče za električne pogonske sisteme in mehatroniko, ki se uporabljajo v hibridnih in električnih vozilih ter električnih kolesih. V zadnjih letih je Mahle v Šempetru zagnal tudi proizvodnjo elektromotorjev za nova vozila in električna kolesa.

Družba Mehle je lani ustvarila 411,8 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je približno na predlanski ravni. Izguba je lani znašala 29 milijonov evrov, kar je devet milijonov več kot leto prej.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc