L. PA. | 17. 9. 2024, 08:36

Glede svetlobnega napisa OTP banke, ki razburja meščane, se je oglasila še mestna občina (kaj so povedali?)

Facebook

Močna svetloba je zmotila v bližini živeče meščane, ki so se spraševali, kako je lahko takšen poseg v okolje in mestno veduto dovoljen v spomeniško zaščitenem starem mestnem jedru.

Združitev Nove KBM in SKB banke v OTP banko je prinesla tudi novo podobo njihovih poslovalnic, kar pa je šlo v primeru poslovalnice v starem mestnem jedru v napačno smer: na novo banko je opozarjala neonsko zelena razsvetljava na pročelju stavbe, posebej izrazita v večernih in nočnih urah.

Močna svetloba je zmotila v bližini živeče meščane, ki so se spraševali, kako je lahko takšen poseg v okolje in mestno veduto dovoljen v spomeniško zaščitenem starem mestnem jedru, oglasili pa so se nam tudi na Zavodu za varstvo kulturne dediščine, kjer so dejali, da investitor za označitev ni pridobil kulturnovarstvenega soglasja, kot to nalaga Zakon o varstvu kulturne dediščine in določila občinskega prostorskega načrta.

OTP banko so zato prijavili na pristojni Inšpektorat Republike Slovenije za kulturo in medije pri Ministrstvu za kulturo. Na banki so se medtem zagovarjali, da bodo po zaključenem označevanju novih bančnih točk po potrebi prilagodili tudi svetilnost svetlobnih napisov, da bodo ustrezali okolici, v kateri se nahajajo.

Morda vas zanima tudi:

Mestna občina Ljubljana: Osvetlitev ni skladna s pogoji

Zdaj smo v zvezi s problematiko prejeli tudi odgovor Mestne občine Ljubljana. "Po Odloku o občinskem prostorskem načrtu MOL – Izvedbeni del so svetlobni in drugi napisi dopustni na nestanovanjskih stavbah in na javnih pritličjih stanovanjskih stavb, v katerih se določena dejavnost opravlja; s svetlobnimi napisi je dopustno z znakom (simbolom) oglaševati ime oziroma naziv firme in njen logotip," pravijo.

A ker zelena črta predmetnega oglasa ni del znaka, ocenjujejo, da osvetlitev v tem delu ni skladna s pogoji OPN MOL ID. Poleg tega tudi oni opozarjajo, da je treba, kadar gre za postavitev objektov za oglaševanje za lastne potrebe na območju, varovanem na podlagi predpisov s področja varstva kulturne dediščine, pridobiti soglasje organa, pristojnega za varstvo kulturne dediščine.

"Ker imajo svetlobni napi tudi izveske, velja pravilo, da mora biti izvesek, ki označuje lokale, obešen na konzolo, ne sme segati nad venec, ki ločuje pritličje od prvega nadstropja, razen v primerih, ko je bilo prvotno drugače načrtovano oziroma izvedeno. Oblikovno in barvno naj se prilagaja značaju stavbe ali pa naj bo sodobno oblikovan in prilagojen barvi fasade, velikost pa naj ne presega velikosti 70 x 70 cm. V tem primeru izvesek ni prilagojen barvi fasade. Prav tako je pri osvetljevanju objektov in odprtih površin treba upoštevati ukrepe za zmanjševanje emisij svetlobe v okolje, ki jih določajo predpisi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Nadzor nad upoštevanjem predpisov glede osvetlitve je v pristojnosti Inšpekcije Republike Slovenije za okolje in prostor," so še dejali.

Poleg tega, da je bil neprimeren napis s strani Zavoda za kulturno dediščino prijavljen na Inšpektorat za kulturo in medije, so prijavo prejeli tudi na Inšpektorat MU MOL. Ukrepali bodo v skladu z zakonskimi pooblastili.


Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj