Uredništvo | 16. 12. 2024, 11:11

Dojenčica ni želela jesti, starši odhiteli v bolnišnico: zdravniki osupli, ko so videli rentgenske slike

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Pediatrinja je razkrila zgodbo 11-mesečne deklice, ki so jo starši pripeljali na pregled, ker ni želela jesti. 

Eden največjih strahov vsakega starša majhnega otroka je, da bi njihov malček pogoltnil majhen predmet, zlasti če gre za nekaj, kar bi lahko povzročilo hude poškodbe. To je nedavno doživela družina v Srbiji, katere 11-mesečna deklica je pogoltnila alkalno baterijo. Ta situacija, ki se je končala s hudo medicinsko intervencijo, je za starše povzročila velik stres, a hkrati predstavlja opozorilo, kako nevarne so lahko te majhne baterije, ki so del številnih igrač.

Dr. Nina Ristić, pediatrinja in gastroenterologinja, je bila v tem primeru neposredno vključena v oskrbo deklice in je delila podrobnosti o tem, kako se je zgodba razvila. Po tem, ko so starši opazili, da deklica noče jesti in da ni razpoložena, so se odločili, da obiščejo zdravnika. Ko je mama omenila, da je bila deklica nekaj minut pustila brez nadzora, so pomislili, da je morda pogoltnila nekaj, vendar niso imeli drugih informacij.

Med pregledom so pri slikovanju prsnega koša opazili nenavadno kovinsko senco, ki je bila v območju zgornjega dela požiralnika. Zdravniki so takoj prepoznali resnost situacije – šlo je za alkalno baterijo. Zaužitje te je sicer izredno nevarno in zahteva takojšnjo intervencijo.

Pet živil, ki jih verjetno shranjujete narobe: to popravite in prihranili boste
@sava_memorial_hospital Ovo je jedan od slučajeva za koji mislite da vam se nikada neće dogoditi ni kao lekaru, ali ni kao roditelju, međutim, dr Nina Ristić, pedijatar i gastroenerolog, ima baš ovu situaciju u svojoj praksi. ⬇️ 🩺 Ako ste se ikada pitali šta se radi u slučaju da vaše dete proguta bateriju, odgovor vas ćeka u videu pred vama! Ako želite da zakažete pregled kod dr Nine Ristić koja je deo stručnog tima lekara SAVA Memorial Hospital, možete to uraditi: 📲 pozivom na broj 011 777 36 00 ili ✉️ mejlom na info@savamemorial.com 📍 Nalazimo se u Neznanog junaka 17 u Beogradu #baterija #dete #hospital #savamemorialhospital #fyp #viral ♬ original sound - sava_memorial_hospital

Alkalne baterije, kot so tiste, ki jih najdemo v številnih igračah, so lahko izjemno nevarne, ker reagirajo z vlažno sluznico požiralnika, kar povzroči hude poškodbe. Ko baterija pride v stik s tkivom, sproži bazično reakcijo, ki lahko povzroči nekrozo oziroma odmiranje tkiv, kar vodi v predrtje požiralnika in širjenje poškodb na druge dele telesa, kot so prsni koš in vrat. Zato je ključnega pomena, da se alkalna baterija odstrani iz telesa v prvih dveh urah po zaužitju. V nasprotnem primeru lahko pride do trajnih in smrtno nevarnih poškodb.

V tem primeru so zdravniki hitro ukrepali in deklico uspavali, da so jo lahko intubirali ter s tem zaščitili njene dihalne poti med operacijo. Po odstranitvi baterije so začeli spremljati stanje njenega požiralnika in ugotovili, da je nastala nekroza. Kljub temu so se odločili, da ne bodo takoj izvedli kirurške operacije, ampak bodo počakali, da se poškodovana področja naravno zacelijo. To je bil sicer tvegano, vendar so tako priporočili tudi strokovnjaki iz tujine, ki so predlagali, da se počaka, da se fistula (povezava med požiralnikom in sapnikom) spontano zapre. Po dveh mesecih čakanja se je to dejansko zgodilo, zato otroku ni bilo treba opraviti nadaljnjih kirurških posegov.

dojenček otrok
Profimedia

V enem od primerov prišlo do predrtja požiralnika 

Na žalost pa ni bil vsak primer tako srečen. V drugem primeru, kjer je preteklo več kot 24 ure od zaužitja baterije, je prišlo do predrtja požiralnika, kar je zahtevalo takojšnjo kirurško operacijo. Dr. Ristić v tem kontekstu opozarja na pomembnost hitrega ukrepanja. Kljub temu da se v nekaterih primerih lahko zgodi, da se telo samostojno pozdravi, so včasih poškodbe prehudega značaja in zahtevajo operativni poseg.

Zdravnica nadalje poudarja, da je v današnjem času vse več igrač, ki niso dovolj zaščitene, kar povečuje tveganje za takšne nezgode. Alkalne baterije se pogosto uporabljajo v igračah, vendar so številne izmed teh igrač zasnovane tako, da niso dovolj varne za otroke, ki raziskujejo svet z usti. To velja zlasti za otroke, ki so mlajši od treh let, saj imajo v tej starosti veliko željo po raziskovanju vsega, kar pride v njihove roke, zelo pogosto pa pride do tega, da predmete, ki so majhni ali podobni igračam, pomotoma pogoltnejo.

Dr. Ristić svetuje, da starši zelo pazijo na te potencialno nevarne predmete in vedno skrbno preverijo, ali so igre in igrače, ki jih dajejo otrokom, varne. Če pa se nezgoda , kot je zaužitje baterije, že zgodi, je nujno takoj poiskati zdravniško pomoč, saj lahko pravočasno ukrepanje rešuje otrokovo življenje. Poznavanje tveganj in hitra reakcija sta ključnega pomena pri zagotavljanju varnosti malčkov.

Novo na Metroplay: "Dezinformacije so povsod" | N1 podkast s Suzano Lovec