Širili bi tovarno Paloma v Sladkem Vrhu in povsem spremenili naselje: krajani so na nogah! (FOTO)

16. 1. 2025, 19:00 | N. V.
Deli

Tovarno bi širili na območje novozgrajenih igrišč.

Tovarna Paloma v Sladkem Vrhu načrtuje širitev obstoječe proizvodne dejavnosti. Tako so na občini Šentilj prejeli pobudo s strani investitorja, podjetja Paloma, za spremembo prostorske rabe naselja zaradi potrebe po širitvi obstoječe dejavnosti podjetja.

Če bodo pobudo sprejeli, se bo Sladki Vrh povsem spremenil. Zemljišča, ki so potrebna za širitev obstoječe proizvodne dejavnosti, zajemajo območje obstoječega nogometnega igrišča in gasilskega doma.

Nov prostorski načrt za Sladki Vrh

Paloma bi tako zgradila novo nogometno igrišče z vsemi spremljajočimi objekti ter odstranila obstoječi gasilski dom in ga nadomestila z novim na novi lokaciji. "Glede na obstoječe stanje v prostoru je ta rešitev edina sprejemljiva, saj je območje na severu omejeno z reko Muro, na južni strani pa so površine že pozidane z večstanovanjskimi objekti," menijo v Palomi.

Spremembo prostorskega načrta in nove objekte naj bi v celoti financirala Paloma. V zadnjih letih je namreč občina Šentilj v te objekte (igrišče in gasilski dom) precej vlagala – pred približno letom in pol so zgradili novo atletsko stezo, pred približno tremi leti dve tenis igrišči, relativno nova pa sta tudi gasilski dom in odbojkarsko igrišče na mivki. 

Hrvat se je po treh letih vrnil iz Danske: “To je razlog, zakaj se vsi vračajo”

Nogometno igrišče naj bi premaknili vzhodno od obstoječih teniških igrišč. Vprašanje glede prestavitve gasilskega doma pa ostaja odprto. Obstajata dva predloga: prvi je, da bi gasilski dom premaknili 100 metrov naprej od obstoječe lokacije gasilskega doma, drugi predlog pa je, da bi nov gasilski dom stal nasproti trgovine Jager, kjer pa je bila sicer predvidena izgradnja bencinske črpalke, za katero pa zdaj ni več jasno, ali bo sploh zgrajena in kje bi bila v primeru spremembe prostorskega načrta.

Sladki Vrh prostorski načrt

Nov prostorski načrt za Sladki Vrh

Paloma

Krajani širitve Palome ne podpirajo

Predsednik uprave podjetja Paloma Jernej Tovšak je zagotovil prebivalcem Sladkega Vrha, da se širitev ne bo izvedla brez njihovega soglasja. Do sprejetja dokončne odločitve zato še ni prišlo, saj je podjetje odprto za pogovore in mnenja lokalnih prebivalcev.

Številni krajani širitve Palome ne podpirajo. Pred skoraj dvema letoma so krajani glasovali o tem predlogu – proti širitvi Palome je bilo več kot 90 odstotkov krajanov, ki so oddali glasovnice.

Med prebivalci Sladkega Vrha, ki nasprotujejo širitvi Palome, se je začela oblikovati civilna iniciativa. "V primeru razširitve proizvodnje se pričakuje povečanje hrupa, emisij in tovornega prometa, kar bo negativno vplivalo na kakovost bivanja v bližini stanovanjskih blokov, šole in vrtca. Razvoj logističnega centra bi pomenil preusmeritev tovornega prometa skozi naselje, kar bi dodatno obremenilo že tako preobremenjeno infrastrukturo, predvsem območje šole," razlagajo, zakaj so proti širitvi Palome.

"Takšni posegi prinašajo vprašanja o zanesljivosti investitorjevih obljub glede pokrivanja stroškov," še menijo in ob tem spominjajo na afero leta 2005, ko je Paloma sklenila pogodbo za izgradnjo čistilne naprave in plačala skoraj pol milijona evrov avansa zasebnemu investitorju iz Ceršaka, čistilne naprave pa ni zgradila še do danes, zaradi česar je bila tudi pod drobnogledom komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

Imajo tudi alternativni predlog, ki bi Palomi vseeno omogočil širitev, a zmanjšal vpliv na bivanjsko okolje: "Namesto posegov v središče Sladkega Vrha predlagamo, da Paloma razmisli o širitvi proti zahodu – na območje deponije med Palomo in Brodom na Muri. To območje ponujajo večje zemljiške površine, kjer bi bilo mogoče zmanjšati vplive na bivanjsko okolje." 

Širitev proizvodne dejavnosti

Na območju predvidene širitve Paloma načrtuje naslednje možnosti uporabe zemljišča:

  1. Razširitev proizvodnih zmogljivosti:
    - Postavitev novega proizvodnega obrata, ki bi omogočil povečanje kapacitet za izdelavo higienskih izdelkov.
    - Prostor za specializirane linije izdelkov, kot so reciklirani papirji ali premium segment.
  2. Razvoj logističnega centra:
    - Gradnja sodobnega logističnega središča za učinkovitejše skladiščenje in distribucijo izdelkov.
    - Uvedba avtomatiziranih sistemov za izboljšanje hitrosti in natančnosti odpreme.
  3. Inovacijski center:
    - Ustanovitev raziskovalnega in razvojnega centra za trajnostne materiale in inovacije.
    - Prostor za testiranje novih tehnologij in izdelkov.

Potrebe po širjenju proizvodne dejavnosti v Palomi

Sladkogorska Paloma je od leta 2017 del slovaške papirne skupine SHP v lasti češko-slovaškega finančnega sklada Eco I. Poslovanje podjetja je sicer uspešno, vsako leto ustvari velike dobičke.

Tako lahko z gotovostjo rečemo, da je Paloma še vedno vodilni proizvajalec higienskih papirjev v regiji. Paloma trenutno pokriva ključne trge v Sloveniji in sosednjih državah. 

tovarna Paloma

Tovarna Paloma v Sladkem Vrhu

Bobo

V prihodnjih letih bo podjetje osredotočeno na strateško širitev, ki bo omogočila izkoriščanje novih tržnih priložnosti in trajnostno rast. Vizija podjetja je, da postane vodilni regionalni igralec v segmentu trajnostnih higienskih izdelkov, ki postavlja nove standarde na področju kakovosti in inovacij. Ključni cilji za naslednja leta so:

  • nadaljnjo povečanje proizvodnih in skladiščnih kapacitet za 30 odstotkov do leta 2028;
  • utrditev obstoječega položaja na tržišču kot tudi vstop na nove evropske trge;
  • investicija v trajnostne rešitve, ki omogočajo zmanjšanje okoljskega odtisa.

Širitev Palome v Sladkem Vrhu tako predstavlja ključni korak za trajnostno rast podjetja in krepitev njegove konkurenčnosti. "Z vlaganji v proizvodne zmogljivosti, vstopom na nove trge in trajnostnimi rešitvami bo Paloma zagotavljala visokokakovostne izdelke, ki izpolnjujejo potrebe današnjih in prihodnjih generacij," je zapisano v dokumentu 'Strokovna podlaga za pripravo sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta občine Šentilj', ki ga je Paloma poslala občini in smo ga pridobili v uredništvu Metropolitana.

Sladki Vrh

Naselje Sladki Vrh leži na nadmorski višini 250 metrov in šteje 672 prebivalcev. Je obmejno naselje, ki je v severnem delu osrednjih Slovenskih goric. Nekoč ga je sestavljalo le nekaj kmečkih domov in viničarij, razloženih po gričih nad holocensko ravnino ob reki Muri. Po ustanovitvi Sladkogorske tovarne papirja leta 1873 pa je v njeni bližini začelo rasti delavsko naselje, še posebej po letu 1960, ko so postavili več stanovanjskih blokov za tovarniške delavce. V okolici je do danes nastalo še več zaselkov stanovanjskih hiš. Tako je naselje Sladki Vrh postalo pomembno zaposlitveno in lokalno središče z osnovnimi oskrbovalnimi in storitvenimi funkcijami ter rekreacijskim območjem.

Sladki Vrh

Sladki Vrh

Facebook/Sladki Vrh
Frizerji razkrivajo: "To počnejo skoraj vse stranke, ko pridejo v salon, in to nas strašno moti"

Novo na Metroplay: "Potem te življenje pokliče" | N1 podkast s Suzano Lovec