Znano slovensko podjetje je javnosti predstavilo odmevno novost na naših tleh.
Skupina Panvita je ob svetovnem dnevu Zemlje zagnala pridelavo solate v steklenjaku v Nemščaku v Prekmurju. Gre za tehnološko najnaprednejši objekt v državi, v katerem bodo vse leto vzpostavljeni optimalni pogoji za rast. S tem bo poskrbljeno za trajnostno in okolju prijazno pridelavo, so sporočili iz skupine.
Kot so v sporočilu za javnost pojasnili v Panviti, jim bo steklenjak s sistemom gojenja na premičnih gojitvenih kanalih ter možnostjo kontrole in uravnavanja mikroklimatskih pogojev omogočil visokotehnološko pridelavo solatnic čez vse leto.
Skupna površina steklenjaka, po lani objavljeni oceni vrednega devet milijonov evrov, znaša nekaj več kot 21.000 kvadratnih metrov oziroma približno dva hektarja pridelovalne površine. Objekt ima zmogljivost 360.000 rastnih pozicij in 260.000 pozicij za proizvodnjo sadik iz semena. Letno v podjetju pričakujejo pridelavo do okoli štirih milijonov glav solate.
"Zagon pridelave v novem steklenjaku je za Panvito pomemben mejnik in hkrati izpolnjena zaveza, ki smo jo dali ob začetku investicije - vlagati v trajnostno in inovativno kmetijstvo. S tem projektom ne omogočamo le celoletnega dostopa do lokalno pridelane, sveže in varne hrane, temveč tudi zmanjšujemo odvisnost od uvoza, povečujemo prehransko varnost ter krepimo samooskrbo," je zagon pridelave v steklenjaku pospremil direktor družbe Branko Virag.
Skupina Panvita, ki je leta 2022 praznovala 100-letnico delovanja, je eden največjih igralcev na slovenskem kmetijskem in živilskem trgu. Zaposluje več kot 700 ljudi, obdeluje več kot 3500 hektarjev kmetijskih zemljišč ter zagotavlja pridelavo, usklajeno s podnebnim programom za kmetijstvo in okolje.
Do leta 2030 ima v načrtu zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov za 40 odstotkov, hkrati pa bo povečala ponudbo trajnostno pridelanih surovin in dvignila stopnjo uporabe reciklirane embalaže na najmanj 75 odstotkov, so napovedali v Panviti.
Lani je sicer močno odmevala prodaja te slovenske agroživilske skupine. 51-odstotni delež je za 50 milijonov evrov prevzela hrvaška družba Bosqar. Večinsko lastništvo Panvite, ki poleg matične družbe Panvita sestavljajo še družbe s področja kmetijstva in trgovine, mesa in mesnih izdelkov ter energetike, je bilo dotlej konsolidirano okoli družbe Regal-Trgovina in podjetij Imo-Real in Imo-Rent oz. družine Polanič.