Kaj storiti, če mularija pod vašim oknom ne preneha z uporabo petard? Policija svetuje (in razkriva, kolikšna je globa za te kršitve)

26. 12. 2024, 15:20 | L. PA.
Deli
Kaj storiti, če mularija pod vašim oknom ne preneha z uporabo petard? Policija svetuje (in razkriva, kolikšna je globa za te kršitve) (foto: Žiga Živulovič jr./Bobo)
Žiga Živulovič jr./Bobo

Čeprav so pirotehnični izdelki, katerih glavnih učinek je pok, že od leta 2008 povsem prepovedani, se policisti vsako leto znova srečujejo s kršitvami.

Kljub vsesplošnim opozorilom o nevarnostih uporabe pirotehnike pokanje v predprazničnih dneh ne pojenja. Na nas se je obrnila bralka, ki živi v enem ljubljanskih stanovanjskih naselij. Ker je zadnje dni delala od doma, je bila posebej izpostavljena metanju petard, za katerega pravi, da je letos najbolj intenzivno, odkar pomni.

"Že ponoči so me zbudili močni poki, ki so spominjali na strele, na parkirišču pod blokom se je kadilo. Rafali so se potem nadaljevali tekom dneva, ko je počilo vsaj petnajstkrat v petih minutah. Ker nisem mogla normalno delati, sem se odločila, da pokličem policijo."

Nedovoljeno uporabo petard lahko prijavite policiji na 113. V primeru naše bralke ni bila edina, ki je v tistem času prijavila pokanje na omenjenem območju, zato je policija na naslov poslala patruljo."Vprašali so me, če sem morda videla ljudi, ki mečejo petarde, kako so videti, iz katerega konca je prihajal hrup. A takrat so se vandali že razbežali," pravi bralka.

"Pokanje" uradno dovoljeno le šest dni

Policisti torej dosledno ukrepajo proti vsem, ki kršijo določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Povedali so nam, da se s kršitvami srečujejo vsako leto, med najbolj moteče dejavnike pa uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok (petarde), čeprav je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, že od leta 2008 povsem prepovedana. 

Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, pa je dovoljena le v času od 26. decembra do 1. januarja, pri čemer teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.

Za navedene kršitve posameznika je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem se izdelek tudi zaseže. 

Kaj storiti, če mularija pod vašim oknom ne preneha z uporabo petard? Policija svetuje (in razkriva, kolikšna je globa za te kršitve)

Del pirotehnike, ki so jo v decembru zasegli policisti.

Policijska uprava Ljubljana

V decembrskem času policija zasegla več pirotehničnih izdelkov

Naša bralka ni imela informacij v zvezi s tem, ali je policiji uspelo najti vandale, ki so kršili javni red in mir v njenem naselju, so pa policisti razkrili, da je bilo na območju Policijske uprave Ljubljana v decembrskem času zaseženih več pirotehničnih izdelkov.

Trem mladoletnim osebam so v parku Tivoli zasegli več kot 300 kosov pirotehnike, zoper vse tri pa bodo podali obdolžilni predlog na pristojno sodišče. 

Zasegli so tudi 32 kosov pirotehnike mladoletnikoma, ki sta jo uporabljala na ulici v središču mesta in s tem vznemirjala občane. Prav tako so intervenirali na Vrhniki, kjer je večja skupina mladostnikov uporabljala pirotehniko: mladoletniku so zasegli 17 kosov pirotehnike, zoper vse kršitelje pa bo podan obdolžilni predlog na pristojno okrajno sodišče. 

V Logatcu so v poostrenem nadzoru v sodelovanju s finančno upravo kršitelju zasegli 79 kosov pirotehničnih izdelkov kategorije F4. Pri kršitelju je bila opravljena tudi hišna preiskava, kjer pa dodatnih izdelkov ni bilo zaseženih. Zoper njega je bil uveden prekrškovni postopek. 

Morda vas zanima tudi:

Neprimerna uporaba pirotehnike je težava vseh

Policisti ob tem ponovno opozarjajo, da nepremišljena, neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov, namenjena zgolj nekaj sekundam zabave, lahko posameznike zaznamuje za vse življenje, zato pirotehniko odsvetujejo. 

Povzroči lahko hude telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.) ali pa ima celo usodne posledice, obenem pa je zelo moteča za živali in onesnažuje okolje. 

"Če se temu ne morete upreti, pa jo uporabljajte vsaj varno in uvidevno. Torej tako, da to drugih ne moti in ne ogroža, ter ob upoštevanju vseh zakonskih omejitev. Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je težava vseh, zato starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje prosimo, naj opozarjajo na nevarnosti in možne posledice," dodajajo.

Svarijo tudi, naj se pirotehničnih sredstev nikar ne kupuje od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako se je treba izogibati izdelkom, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna: izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali, iz katerih so narejeni. 

Mladoletniki naj uporabljajo pirotehniko le pod nadzorom staršev ali skrbnikov. Z nepravilno uporabo pirotehničnih izdelkov se lahko namreč hudo telesno poškodujejo in tudi zanetijo požar. Ker otroci in mladoletniki radi eksperimentirajo, preizkušajo svoje sposobnosti in pogum, lahko z lastno "iznajdljivostjo" dosežejo, da nedolžen izdelek postane nevaren. "Ne dovolite jim takšne "inovativnosti", saj so posledice lahko usodne," še polagajo na srce policisti.

Kaj storiti, če mularija pod vašim oknom ne preneha z uporabo petard? Policija svetuje (in razkriva, kolikšna je globa za te kršitve)

Del pirotehnike, ki so jo v decembru zasegli policisti.

Policijska uprava Ljubljana
Eden najbolj priljubljenih trgovcev bo v prihodnjem letu zaprl kar 65 poslovalnic

Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?