22. 5. 2023, 13:43 | Vir: STA

Po plazovih v Šentilju: nekatere družine se nikoli več ne bodo vrnile v svoje domove (žalostno, da bi bilo težko bolj)

Milos Vujinovic/Bobo

Naravna nesreča je kriva, da so njihovi domovi postali prenevarni, da bi v njih živeli. Na žalost se je to pripetilo družinam, ki so že tako na socialnem robu.

Na plazovitih območjih v občini Šentilj se stanje kljub sončnemu vremenu v zadnjih dneh še ni umirilo. "Zemlja še vedno drsi, tla so razmočena in še vedno se sprožajo novi plazovi," je povedal župan Štefan Žvab. Ocenjevanje škode še poteka, za zdaj pa kaže, da se dve ali tri družine ne bodo mogle nikoli vrniti v svoje domove.

Naravna nesreča vzela domove

Minuli konec tedna so v šentiljski občini zabeležili tri nove večje plazove in 18 intervencij civilne zaščite in gasilcev. "Ljudje so še vedno na terenu in odpravljajo posledice ujme," je povedal župan.

Milos Vujinovic/Bobo

Zaradi nevarnosti je moralo v tej občini svoje domove doslej zapustiti osem družin. Pet jih je nameščenih v bivalnih zabojnikih v Zgornjem Dobrenju in Ceršaku, tri družine so si same poiskale zatočišče.

"Prve ocene po geoloških raziskavah kažejo, da se po vsej verjetnosti dve ali tri družine ne bodo mogle več vrniti v svoje hiše, saj so te preveč poškodovane. Za zdaj še ne vemo, kako dolgo bomo imeli na voljo začasne bivalne enote in kako bomo potem reševali zadevo. Trenutno iščemo stanovanja, kamor bi jih lahko nastanili, saj gre v teh primerih za družine, ki so na socialnem robu," je pojasnil Žvab.

Pomoč

Družinam, ki so se morale izseliti iz svojih domov, je občina zagotovila tudi prehrano, za torek zvečer pa je župan sklical izredno sejo občinskega sveta, na kateri bodo odločali o dodatni pomoči. "Podal bom predlog, da bi iz občinskih rezerv namenili skupno 20 tisoč evrov tem družinam, ki smo jih izselili, kot enkratno pomoč, da bodo imeli vsaj nekaj sredstev, s katerimi si bodo lahko sami delno pomagali," je pojasnil.

Denarna sredstva za družine, ki so jih v minulih dneh po obilnem deževju prizadeli zemeljski plazovi, zbira tudi mariborska območna enota Rdečega križa.

Velika škoda

V občini Šentilj je skupno 78 plazov, ki ogrožajo cestno infrastrukturo ali hiše, štiri družine zaradi uničenih cest še vedno nimajo dostopa do svojih hiš. "Plazov na kmetijskih površinah sploh ne štejemo. Po mojih ocenah jih je med 200 in 300," je dejal župan.

Skupna ocena povzročene škode se po njegovih besedah spreminja iz dneva v dan. Medtem ko jo je sam ob obisku predsednika vlade Roberta Goloba v petek ocenjeval na okoli tri milijone evrov, zdaj pravi, da je najverjetneje že višja.

"S premierjem je dogovorjeno, da bomo ta teden oddali vlogo za intervencijska sredstva. Trenutno dobivamo račune za vse stroške, ki smo jih v teh sedmih dneh imeli z intervencijami, in rečeno je, da bomo v roku 14 dni dobili ta sredstva nakazana na naš račun," je pojasnil Žvab.

Nadaljnja sanacija bo predmet novih ocen. "Treba je narediti dokumentacijo, projekte in podobno. To bo trajalo še zagotovo dve ali tri leta," je povedal župan.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj