Iskalci zaposlitve bodo imeli pravico, da od potencialnega delodajalca prejmejo informacije o začetnem plačilu ali njegovem razponu.
Kot smo že večkrat poročali, številne iskalce zaposlitve moti to, da višina plače ob razpisanem delovnem mestu ni javna. Kandidati namreč pogosto prestanejo več krogov razgovorov, preden ugotovijo, da plača ne ustreza njihovim pričakovanjem, ali pa jih potencialni delodajalci sprašujejo, kakšno plačo pričakujejo, in pri tem niti ne namignejo, kakšni so okviri. Zaradi netransparentnosti plač prihaja tudi do plačne vrzeli med spoloma.
A to področje naj bi dejansko kmalu postalo bolj pregledno, saj se obeta nova evropska direktiva, ki bo evropskim podjetjem od leta 2026 zapovedovala, da morajo ob objavi delovnega mesta objaviti tudi višino plače. Kako daleč je implementacija te direktive? Ker v Sloveniji o njej v zadnjem času ni bilo veliko govora, smo se po odgovore obrnili na Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Morda vas zanima tudi:
- Sprejeli dogovor, da se prihodnje leto zvišajo plače
- Obljubljali so jim 1900 evrov neto plače, a realnost je povsem drugačna
Delodajalec kandidatov ne bo smel spraševati o predhodni plači
Omenjeno ministrstvo je namreč nosilni resor za implementacijo omenjene direktive v Republiki Sloveniji. Sporočili so nam, da so ustanovili delovno skupino, ki vključuje vse ključne deležnike, delati pa so začeli avgusta. Načrtujejo, da bodo besedilo direktive prenesli v naš pravni red v predvidenem roku, to je do 7. junija 2026.
Kaj bo direktiva pravzaprav določala glede objavljanja plač? 5. člen določa, da imajo iskalci zaposlitve pravico, da od potencialnega delodajalca prejmejo informacije o začetnem plačilu ali njegovem razponu, ki temelji na objektivnih in spolno nevtralnih merilih, za zadevno delovno mesto in o ustreznih določbah kolektivne pogodbe, ki jo delodajalec uporablja za to delovno mesto, kadar je ustrezno.
Take informacije se bodo morale navesti na način, da bo zagotovljeno informirano in pregledno pogajanje o plačilu, na primer v objavi prostega delovnega mesta, pred razgovorom za zaposlitev ali kako drugače. Obenem delodajalec kandidatov ne bo smel spraševati o plačilu, ki ga prejemajo ali so ga prejemali v obstoječem ali predhodnih delovnih razmerjih.
Delodajalci bodo morali zagotoviti tudi, da bodo objave prostih delovnih mest in nazivi delovnih mest spolno nevtralni ter da se bodo postopki zaposlovanja vodili nediskriminatorno – da se torej ne bo posegalo v pravico do enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih