14. 10. 2024, 12:49 | Vir: STA

Slovensko podjetje napoveduje več kot 600 odpuščanj – GZS poziva vlado k takojšnjemu ukrepanju

BOBO/BORUT ŽIVULOVIĆ

Znaki globlje krize slovenskega gospodarstva.

Podjetje Mahle, v katerem so zaradi manjšega povpraševanja napovedali zaprtje več kot 600 delovnih mest, je največji pokazatelj težav slovenskega poslovnega okolja, opozarjajo na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). Od vlade si želijo, da bo imela dovolj posluha za gospodarstvo ter spoznala, da mora nemudoma ukrepati.

Podjetja ukinjajo razvoje, zapirajo obrate in odpuščajo zaposlene

"Podjetje Mahle ni edini, je pa trenutno največji pokazatelj težav slovenskega poslovnega okolja, na kar delodajalci vseskozi opozarjamo," je dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal. Po besedah Nahtigal podobne zaskrbljujoče novice prihajajo tudi iz drugih podjetij. Na GZS so v sporočilu za javnost ob tem izpostavili informacije, ki krožijo v javnosti, da Alpina ukinja razvoj modne obutve, Gorenje zapira obrat v Rogatcu, Unior Zreče obrat v Starem trgu ob Kolpi ter odpuščanja v podjetjih Eurel in Boxmark Leather.

"Upam in želim, da bo imela vlada dovolj razsodnosti in posluha za gospodarstvo ter bo spoznala, da mora nemudoma ukrepati - ne pa čakati, da se bodo tem podjetjem pridružila številna druga," je povedala.

Nahtigal kot enega od razlogov za dogajanje v podjetju Mahle vidi krčenje evropske avtomobilske industrije. Podjetja, ki so del mednarodnih dobaviteljskih verig, so namreč izpostavljena močni globalni konkurenci. "V teh bitkah zmagujejo zgolj najboljši in najbolj inovativni, pomembno vlogo pa pri tem igra tudi konkurenčnost poslovnega okolja države, v kateri delujejo," je pojasnila.

Nov sistem obračunavanja omrežnin bo povečal stroške

Ob tem je bila kritična do nekaterih potez slovenske vlade, od uvajanja novih in višjih davkov in prispevkov, do novega sistema obračunavanja omrežnin, ki bo, kot opozarjajo na GZS, prav industriji močno povišal stroške poslovanja. Izpostavila je tudi problematiko visokih cen električne energije in razmere na trgu surovin. Nahtigal se zato boji, da "ključa za rešitev Mahleja ne bomo našli v podjetju samem, ampak v hitrih in pravih korakih, ki jih bo sprejela slovenska politika za oblikovanje bolj prijaznega poslovnega okolja".

Prvi ukrep, ki ga mora vlada po prepričanju GZS sprejeti, je zakon o stalni shemi skrajšanega delovnega časa, za katerega je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti napovedalo, da naj bi bil na vladi sprejet v prvem četrtletju 2025. V nadaljevanju pa mora poiskati pot za razbremenitev celotnega gospodarstva, so še zapisali na GZS. V šempetrskem podjetju Mahle so v četrtek napovedali, da nameravajo prihodnje leto v sklopu "optimizacije organizacijske strukture" s ciljem večje učinkovitosti ukiniti 340 delovnih mest, zaradi selitve dela proizvodnje v Bosno in Hercegovino ter na Madžarsko pa 270. Ukrep pripisujejo šibkemu povpraševanju v Evropi. Z vodstvom, delavci in sindikati se je danes sestal minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han z ekipo.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj