13. 10. 2022, 16:18 | Vir: STA
Pogoji za ogrevanje izpolnjeni, radiatorji pa ostajajo hladni. Kako je to možno?
Ko je tri dni zapored zunanja temperatura ob 21. uri pod 12 stopinj Celzija, naj bi se ogrevalna sezona začela. Zakaj torej v dveh večjih slovenskih mestih ni tako?
Za razliko od lanskega leta, v Mariboru in Celju s kurilno sezono letos še niso začeli. Kot pojasnjujejo v javnem podjetju Energetika Maribor, so razlog trenutno nekoliko višje dnevne temperature in tudi majhno povpraševanja etažnih lastnikov v njihovem klicnem centru.
Do prve večje ohladitve tako ogrevanje vklapljajo na podlagi zahtev upraviteljev objektov, doslej pa so to izvedli v približno tretjini vseh objektov, ki so priključeni na sistem daljinskega ogrevanja v mariborski občini.
Enako je v Celju, medtem ko so na Ptuju, v Velenju, Slovenj Gradcu in Murski soboti že začeli.
Varčevalnih ukrepov ne bo, razen ...
Ker zagotavljajo visoko učinkovito proizvodnjo in distribucijo toplotne energije, posebnih sprememb parametrov za zdaj ne načrtujejo. Razen če bo prišlo do vsesplošnih morebitnih varčevalnih ukrepov ali predpisov vlade oz. EU.
A kot pravijo, lahko največ prihranijo odjemalci sami, če upoštevajo priporočila in usmeritve iz varčevalnih ukrepov vlade. Njihov glavni vhodni energent je zemeljski plin, kot alternativo pa lahko uporabljajo tudi ekstra lahko kurilno olje.
"Odjemalcem ne zapovedujemo režima ogrevanja"
Tudi v Energetiki Celje so povedali, da uradne ogrevalne sezone še niso razglasili. Kljub temu se lahko vsi objekti, ki so priključeni na sistem daljinskega ogrevanja, ogrevajo, če so se o tem dogovorili etažni lastniki in obvestili svojega upravnika.
Kot so dodali, nimajo pristojnosti, da bi odjemalcem zapovedali režim ogrevanja. Lahko pa ti sami sprejmejo varčevalne ukrepe ter si znižajo temperaturo in skrajšajo čas ogrevanja.
Pretežni del toplote za potrebe daljinskega ogrevanja v Celju zagotavlja Toplarna Celje.