K. Ž. | 14. 3. 2024, 17:45

Delo policistov označili za "nepremišljeno in nestrokovno": kaj pa oni porečejo na to?

Žiga Živulovič jr./Bobo

Se je policija res odzvala nestrokovno?

Po včerajšnjem izrednem dogodku, ki se je pripetil na Bavarskem dvoru, se policija sooča s številnimi očitki glede njihovega dela. Največ očitkov je letelo na dejstvo, da so rabili več kot eno uro, da so onesposobili moškega ter da jim paralizator ni deloval. Na družbenih omrežjih so se pojavili tudi posnetki, na katerih lahko med drugim vidimo, kako policistka stopi neposredno pred oboroženega moškega ter mu v enem trenutku celo pokaže hrbet, kar bi se lahko končalo izjemno tragično.

Zdaj pa se je policija naposled le odzvala ter zapisala, da policisti vedno ravnajo v smeri reševanja življenja s čim manjšimi posledicami. "Policisti so v centru Ljubljane včeraj obravnavali moškega, ki je v rokah pred drugimi občani držal dva noža, z obnašanjem, ravnanjem in zadrževanjem na javnem kraju pa je vzbujal sum, da bo storil, da izvršuje ali je storil kaznivo dejanje ali prekršek. Moški v postopku pred policisti ni sodeloval. Zato so policisti hitro in istočasno izvedli več ukrepov, s katerimi so zmanjšali stopnjo nevarnosti in zagotovili varnost drugih občanov. Zavarovali so kraj dogodka, začasno omejili gibanje na kraju, obveščali mimoidoče in jih opozarjali na nevarnost, istočasno pa so učinkovito in uspešno z uporabo milejših policijskih pooblastil obvladovali krizni dogodek," so zapisali.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Ukrepe so stopnjevali

V nadaljevanju so napisali, da so policisti moškega poskušali odvrniti s pogovorom in pozivi, naj odvrže orožje ter kasneje še z uporabo plinskega razpršilca, palice in s paralizatorjem. A prisilna sredstva niso imela učinka. "Do takšnih situacij običajno prihaja, kadar so osebe v nepojasnjenem psihofizičnem stanju in posledično manj dovzetne za bolečino in substance. Pri uporabi električnega paralizatorja pa obstaja možnost, da ob zadetju osebe z elektrodama ne pride do sklenitve tokokroga, zaradi česar naprava ni imela pričakovanega učinka," so še pojasnili.

Ker okolica ni bila ogrožena, policija ni stopnjevala uporabe prisilnih sredstev. Ko je moški nato odvrgel noža, so ga obvladali policisti specialne enote. Policisti bodo tudi imenovali komisijo, ki bo preverila uporabo vseh prisilnih sredstev v obravnavanem primeru in podala poročilo.

V nadaljevanju so še napisali, da so policisti v takšnih postopkih še posebej previdni, saj izkušnje iz prakse predvsem tuje policije kažejo, da v dotičnih primerih ni moč izključiti, da želi oseba s svojim ravnanje izzvati policijsko uporabo strelnega orožja.

Žiga Živulovič jr./Bobo

Prepoznali, da potrebuje pomoč

Policisti so pri storilcu prepoznali, da je v nepojasnjenem stanju, zaradi česar je tudi on potreboval pomoč. "V kolikor bi bila potreba, bi s stopnjevanjem prisilnih sredstev še nadaljevali, vendar te potrebe ni bilo. To ne pomeni, da se jih policisti bojijo uporabiti. Kaže zgolj na to, da so upoštevali načelo postopnosti in taktičnega preudarka, kar je temelj policijskega dela in dolgoletna strokovna praksa ne samo slovenske ampak tudi drugih evropskih policij. Predvsem pa ravnanje policistov kaže na to, da so si – po tem, ko so poskrbeli, da moški ne more več nikomur škodovati – prizadevali ohraniti življenje mladega človeka, ki se je več kot očitno znašel v stiski," so še dejali.

Borut Živulovič/BOBO

 "Komentarji o delu policistov v smislu, da policisti na kraju niso opravili svojega dela, so neprimerni, podcenjujejo policijski poklic in vlogo organizacije v družbi, ali pa morda kažejo le na nepoznavanje osnov policijskega dela. Policisti so že večkrat dokazali, da v različnih kriznih dogodkih dobrobit drugih postavijo na prvo mesto. Njihova ravnanja gredo v smeri reševanja življenj s čim manjšimi posledicami. Nenazadnje je to tudi osnovno poslanstvo policije, da varujejo življenja ljudi," so zaključili.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc