K. Ž. | 9. 8. 2024, 14:22

To je povedala policija glede "neprimernih" nasvetov, kako se vesti v primeru posilstva

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Policija je zatrdila, da ravnajo na podlagi strokovnih stališč in ugotovitev kriminalistične stroke.

Nedavno smo poročali, da so nasveti, ki jih je podala policija glede tega, kako se vesti v primeru spolnega napada, na spletu povzročili veliko zgražanja. Med drugim v policiji tako svetujejo, da naj žrtve "poskušajo ostati mirne se poskušajo pogovoriti s storilcem ter vzbuditi občutke razumevanja in sočutja".

Napotki, ki so jih številni označili za neprimerne, pa so povzročili veliko zgražanja na spletu. Med drugim so se oglasili številni znani obrazi, kot so Aleš Primc, Zala Klopčič ter drugi, svoje mnenje pa je na družbenem omrežju delil tudi nekdanji generalni direktor policije dr. Anton Olaj. Ta je v svojem zapisu dejal, da je del sporočila nedostojanstven in zato neprimeren, zaradi česar je pozval policijo, naj ga ustrezno korigira ali izbriše.

Na pojasnila glede neprimernega nasveta smo se obrnili tudi na policijo, od koder so nam sporočili, da policija "ravna na podlagi strokovnih stališč in ugotovitev kriminalistične stroke domačih in tujih strokovnjakov ter dolgoletnih izkušenj, ki jih je pridobila pri delu z žrtvami in storilci najhujših oblik kaznivih dejanj zoper življenje in telo".

V nadaljevanju so še zapisali, da je bil nasvet povzet iz njihovih svetovalnih brošur, ki so objavljene že leta, ter so namenjene žrtvam kaznivih dejanj ali posameznicam oziroma posameznikom, ki se bodo znašli v skrajno ogrožajoči situaciji. Pri tem so se nanašali na okoliščine, v katerih ni mogoče predvideti, koliko časa bo napad na žrtev trajal in kaj vse je storilec sposoben storiti, da bi dokončal dejanje.

Robert Kokot/BOBO

"Žrtev naj poskuša vzbuditi občutek krivde"

"Ženskam vedno svetujemo, da se na vso moč poskušajo ubraniti napada. Ob veliki fizični premoči storilca, še posebej, če se napad zgodi v kakšnem odmaknjenem kraju, kjer ni mogoče pričakovati tuje pomoči, pa žrtvi kljub upiranju velikokrat napada ne uspe preprečiti. Tisto, kar v takem težkem trenutku še lahko naredi, je, da poskuša pri storilcu vzbuditi občutek krivde in ga na tak način odvrniti od napada ter da poskuša preprečiti še hujše posledice (dodatne poškodbe)," so še pojasnili.

Za konec so dodali, da je izjemno pomembno tudi, da si žrtev poskuša zapomniti čim več lastnosti storilca, saj bo to "policiji v veliko pomoč, da se nasilneža najde in kaznuje za to nizkotno in kaznivo dejanje ter prepreči nove žrtve".

Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice