Policisti v Ljubljani mislili, da rešujejo ujeto žensko, v resnici pa so storili kaznivo dejanje

18. 12. 2024, 11:10 | N. V.
Deli
Policisti v Ljubljani mislili, da rešujejo ujeto žensko, v resnici pa so storili kaznivo dejanje (foto: Borut Živulović/F.A.Bobo)
Borut Živulović/F.A.Bobo

Policisti in gasilci v Ljubljani so želeli pomagati, a so nevede prekršili zakon.

V Ljubljani so policisti in gasilci v želji, da bi rešili življenje in obvarovali ljudi, uničili umetnino. Zgodilo se je na Špici, kjer so mimoidoči skulpturo ženske v telefonski govorilnici zamenjali za pravo žensko v stiski.

Policisti in gasilci so kip rešili iz govorilnice in ga nato vrgli v smeti. Šele ko so avtorji naslednji dan prijavili krajo umetnine, so se zavedali, da so tokrat storilci, sicer nehote, uradne osebe.

Umetnina v telefonski govorilnici

Umetnica Lana Hasić, sicer absolventka naše likovne akademije, je skulpturo postavila kot razmislek o različnem pogledu na moške in ženske. Ali so moški bolj svobodni, nas je spraševal kip ženske, ki v javnosti opravlja malo potrebo.

Legendarno skupino Kingston zapušča ustanovni član

"Jaz sem že mnogokrat v preteklosti videla moške, ki urinirajo v javnosti. Ljudje mogoče dvakrat pogledajo, to je vse," pravi Hasićeva.

Pri ženskah pa bi se bolj zgražali, opozarja. "In na splošno sama problematika pomanjkanja javnih stranišč," še dodaja.

Kip so vrgli v smeti

Kip pa ni stal dolgo. "Zjutraj sem prišla in videla, da kipa ni. To je bilo na dan otvoritve, zato sem se res ustrašila," opisuje.

Poklicala je policijo, ki je hitro ugotovila, da so kip odstranili kar njihovi kolegi in gasilci. Ne zaradi kritike umetnosti, cenzure ali česa podobnega.

Kip je zagledal eden od mimoidočih in pomislil, da je v govorilnico prav res zaklenjena neodzivna ženska. Policisti in gasilci so zato vdrli v govorilnico.

"Zdi se mi super, da so reševali kip, če se jim je zdelo potrebno in če so prejeli tak klic. Ampak kaj se je pa naprej zgodilo ..." nadaljuje. Sklepali so, da gre za potegavščino in kip je končal v smeteh.

Tu je treba povedati, da so te govorilnice namenjene prav zavodu Mladi zmaji in umetnosti. "Že mnogo umetnikov je predstavljalo svoja dela tukaj," za 24ur dodaja Hasićeva. A tega policija in gasilci ne vedo, pravijo.

Umetnica policistom ne zameri

Umetnica tega ne vidi kot žalitev. Nevede, pravi, so policisti postali del njenega projekta. Njihova reakcija in reakcija mimoidočih dokazuje, kako slabo je dojeta umetnost pri nas.

"Zanima me, če bi tudi v Belgiji tako reagirali publika in policija. Tam je ogromno javnih skulptur. Nekaj je na tem in zato tudi jaz to delam," še zaključi.

Registrske tablice, ki so nasmejale Slovenijo: zgodba o tem, kako je avtošola Šmarca postala prava zvezda na cesti (FOTO)

Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?