Kot smo že poročali, je ponoči zagorelo na objektu novega športnega centra Ilirija, kjer se zaključujejo zadnja gradbena dela na bazenskem kompleksu, ki naj bi ga odprli jeseni.
Policisti so zjutraj na območju kompleksa ob Bleiweisovi cesti opravljali ogled, vzrok požara pa še ni znan. Zagorelo je okrog tretje ure zjutraj. Z zunanje strani je vidno poškodovana steklena fasada, saje na oknih in nekatera popokana stekla. Policisti so ob ogledu kraja požara ugotovili, da je storilec zanetil požar na gradbenem materialu ob objektu, ki se je nato razširil tudi na sam objekt.
"V požaru je tako nastala večja materialna škoda. Intenzivna kriminalistična preiskava in zbiranje obvestil še vedno poteka in je usmerjeno tako na izsleditev zaenkrat še neznanega storilca ali storilcev, kot morebitno medsebojno povezanost z drugimi požari na območju Šiške," so zapisali na policiji.
Ponoči je namreč že pred požarom na Iliriji zagorelo tudi v smetnjakih na petih lokacijah na območju Šiške. Bralci so nas opozorili, da so prejšnji teden goreli tudi smetnjaki za Bežigradom. Preiskava bo zelo zahtevna, dodajajo na policiji, saj požar pogosto uniči večino sledov kaznivega dejanja. Zato pozivajo morebitne očividce, da kakršnekoli informacije o morebitnih storilcih ćim prej sporočijo.
Na Iliriji je zdaj najpomembnejše vprašanje obseg škode in ali bi ta lahko ogrozila zadnjo časovnico odprtja nove Ilirije. Gre namreč za objekt, ki ga ljubljansko plavanje čaka že desetletja. Po načrtih bi ga morali mestni veljaki javnosti v uporabo predati septembra.
Nova Ilirija ne bo le bazenski kompleks, ampak bo poleg pokritega olimpijskega in trenažnega bazena obsegala še večjo dvorano za rekreacijo, odbojko in košarko, manjšo dvorano za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorano za borilne športe. V stavbi bo celo prostor za muzej legendarnega slovenskega športnega pionirja Stanka Bloudka.
Pod kompleksom bo parkirna hiša, čuvaje kulturne dediščine pa bo zadovoljilo pročelje stare stavbe, ki bo ostalo enako tistemu ob odprtju stare Ilirije leta 1929. Vrnil se bo tudi slavni kip plavalke, ki ga je pred devetimi desetletji izdelal kipar France Gorše, a so ga neznanci, tako kot mnoge druge, leta 2007 ukradli s strehe nad vhodom.
Projekt je po zadnjih podražitvah vreden več kot 54 milijonov evrov. V sklopu tega je tudi izgradnja sončne elektrarne z močjo 600 kilovatov na strehi kopališča, z izkoriščanjem geotermalne energije pa bo objekt energetsko samozadosten.