Priča smo bili prvemu popolnemu luninemu mrku po januarju leta 2019 in obenem edinemu letošnjemu, ki je bil viden tudi iz Slovenije.
Popoln lunin mrk se je začel ob zori.
Pri nas vidna le prva faza
Na našem nebu je bila vidna le prva faza mrka, saj je bila Luna popolnoma zasenčena ravno takrat, ko je zašla in je vzšlo Sonce. Kljub temu so nekateri imeli to srečo, da so ujeli prečudovit dogodek in spremljajočo svetlobo, ki se je pojavila na nebu.
Ena tistih, ki je pojav opazovala v Ljubljani, je bila tudi ameriška blogerka in novinarka Terry Anzur, ki živi med ZDA in Slovenijo. Na svojem popotniškem blogu Strangers in the Living Room sicer redno predstavlja lepote Slovenije in promovira našo državo v tujini. Posnetek, ki ga je objavili na Facebooku, je ujel trenutek luninega mrka nad Ljubljanskim gradom.
Popoln mrk nastane le ob polni Luni
Lunin mrk nastane le ob polni Luni, ko so Sonce, Luna in Zemlja poravnani v ravni črti in je Zemlja na sredini. V času mrka se svetloba od Lune ne more odbijati, ker je Luna v senci Zemlje.
Sekvenca Luninega mrka na 5 minut. pic.twitter.com/MJOmn8RMPn
— Zavod_Cosmolab (@ZCosmolab) May 16, 2022
Sekvenca luninega mrka na pet minut je vidna na posnetku Cosmolaba, Zavoda za promocijo in popularizacijo astrofizike.
LIVE: Lunar eclipse turns the moon red over the U.S. https://t.co/Ey5PEpoqHj
— Reuters (@Reuters) May 16, 2022
Pri nas je Luna zašla tik pred fazo popolnega mrka. Več sreče so imeli tokrat v ZDA, saj so si lahko ogledali celotni spektakel, ki je trajal skupaj 84 minut.
Kakšen je duhovni pomen prihajajočega luninega mrka in cvetlične lune?
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"