7. 5. 2024, 14:58 | Vir: STA

Pripravite se, v naslednjih dneh bo v Ljubljani oviran promet!

Bobo

Ljubljana bo med 9. in 11. majem obdana s tekači in pohodniki.

Ljubljana bo med 9. in 11. majem obdana s tekači in pohodniki na že 66. prireditve Pot ob žici. To je ena največjih športno-rekreativno prireditev v Sloveniji, ki vsako leto privabi okrog 30.000 udeležencev. Osrednji del bo v soboto, 11. maja, ko bo tek trojk, lani se jih je pomerilo 1265.

V vseh dnevih je bilo v 2023 še več kot 13.000 pohodnikov in skoraj 4000 tekačev. Prevzem startnih številk in majic bo tudi letos na Kongresnem trgu, starta na Stritarjevi ulici v ljubljanskem nakupovalnem središču BTC.

Bobo

Na 12,5 km se bo tek začel v soboto tek ob 9. uri, na 29 km pa ob 9.30. Cilj bo na Kongresnem trgu v središču prestolnice. Trojka mora celotno traso od starta do cilja preteči skupaj, pomoč pa si lahko nudijo samo člani iste trojke. Nepopolne trojke bodo diskvalificirane.

Razglasitev in podelitev priznanj prvim trem ekipam v absolutni kategoriji bo ob 11.30 uri na osrednjem odru na Kongresnem trgu. Vse ekipe bodo prejele spominske majice ob prevzemu štartnih številk.

Bobo

Tek trojk nima neposrednega tekmovalnega pomena ter tudi ne primerjave v evropskem ali svetovnem merilu. Ključno pri teku trojk je namreč sodelovanje in tovarištvo, saj je najpomembnejši tretji, najšibkejši člen ekipe, katerega čas se upošteva kot končni dosežek trojice.

Tek trojk za osnovne šole in za srednje šole se bo s startom na Galjevici začel ob 9. uri. Vrtec se vključi v pohod med 9. in 10. uro na mestu, ki mu najbolj ustreza in ga zaključi na točki, ki jo je prijavil ob prevzemu kartončkov. Cilji bodo odprti do 13. ure. Ob 9.20 pa bo start teka trojk za profesorje, ki je bila lanska novost dogodkov.

Bobo

Največ udeležencev se zbere na pohodu okoli Ljubljane, s tem se obudi spomin na čas, ko je slovensko prestolnico med drugo svetovno vojno obdajala bodeča žica okupatorjev. Pohod poteka vsako leto od četrtka do sobote okrog 9. maja, ko Ljubljana praznuje svojo osvoboditev leta 1945, Evropa pa obeležuje konec druge svetovne vojne.

Pot poteka po skoraj 35 kilometrov dolgi trasi, kjer so italijanski okupatorji skupaj z več kot sto bunkerji postavili ograjo iz bodeče žice. Ministrstvo za kulturo je leta 2016 Poti ob žici vpisalo v register žive kulturne dediščine.

Prireditev je po navedbah Mestne občine Ljubljana od vsega začetka povezana z ohranjanjem spomina na zgodovino Ljubljane in je eden od pomembnih gradnikov identitete mesta. Poleg ohranjanja zgodovinskega spomina vsakoletni pohod ljudi spodbuja, da živijo aktivno in zdravo, da se družijo med seboj in da skrbijo za svoje okolje.

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem