Dijaki v DIC prestali nočno moro, zdaj se nanje zgrinjajo številne kritike: "Za požar ni bila odgovorna pijana in zadrogirana mladina!"

3. 2. 2025, 08:46 | N. V.
Deli
Dijaki v DIC prestali nočno moro, zdaj se nanje zgrinjajo številne kritike: "Za požar ni bila odgovorna pijana in zadrogirana mladina!" (foto: Nebojša Tejić/STA)
Nebojša Tejić/STA

Dijaki Dijaškega doma Ivana Cankarja so se odločili javno odzvati, potem ko so se nanje po uničujočem požaru v četrtek zgrnile številne obtožbe in negativni komentarji. Številni jih označujejo za neodgovorne, nekateri celo širijo neresnične trditve o vzroku požara in krivcih. Razprava je šla tako daleč, da dijaki poročajo o občutkih krivde in nemoči, čeprav so sami tisti, ki so morali sredi noči bežati pred ognjenimi zublji. 

V četrtek okoli 4. ure je v dijaškem domu na Poljanski cesti v Ljubljani izbruhnil požar, smo poročali. Iz objekta so evakuirali 363 ljudi, 11 dijakov je bilo ranjenih. Eden je bil v požaru močno opečen, nekateri so zaradi vdihavanja dima potrebovali predihavanje, nekaj pa se jih je poškodovalo, ko so skakali skozi okna v prvem nadstropju. Zdaj so dijaki Dijaškega doma Ivana Cankarja napisali javno pismo, v katerem izražajo svojo zaskrbljenost nad pomanjkljivimi varnostnimi ukrepi in neprimernimi odzivi javnosti ter odgovornih oseb.

Brez požarnega alarma in stopnic za evakuacijo

Dijaki v svojem pismu poudarjajo, da se požarni alarm v domu ni vklopil, kar je pomenilo, da so številni za požar izvedeli šele, ko so zaslišali prestrašene krike sovrstnikov. Prav tako v stavbi ni požarnih stopnic, ki bi omogočale varno evakuacijo.

DIC Ljubljana dijaški dom požar
F.A.Bobo

Požar je izbruhnil na ekološkem otoku v košu za baterije na hodniku prvega nadstropja, so dijaki sporočili vzrok požara. Čeprav se je ogenj razširil le na prvo in drugo nadstropje drugega stopnišča, so se nekateri dijaki znašli ujeti v dimu brez ustrezne poti do izhoda.

Ko je po 47 letih vrnila zaboj praznih steklenic, so vsi ostali brez besed

Ljudje za požar obtožujejo dijake

V javnem prostoru so se pojavili številni komentarji, ki krivdo za požar pripisujejo dijakom – pogosto jih opisujejo kot "pijano in zadrogirano mladino". Dijaki v svojem pismu takšne obtožbe ostro zavračajo in poudarjajo, da požara ni povzročilo kajenje v notranjosti stavbe.

Opozarjajo tudi na neprimerne, sovražne in neutemeljene izjave in obtožbe, ki so se pojavile v povezavi s pripadnostjo posameznikov določene narodnosti. Ena izmed teh je bila trditev, da je bil za požar odgovoren Palestinec, kar so dijaki ostro zavrnili in obsodili. "Naša nesreča ni priložnost za širjenje političnih idej, sploh pa ne takih, ki so sovražne do drugih etničnih skupin ali drugače mislečih," so zapisali dijaki in poudarili, da bi morali iz tragedije črpati lekcije za prihodnost – ne pa iskati neutemeljenih krivcev.

Dijaki so v svoji izjavi izrazili razočaranje nad uradnim odzivom pristojnih oseb. Poudarjajo, da so občutili pomanjkanje empatije in zavzetosti pri reševanju problema. "Dijaki ne bi smeli čutiti krivde zaradi dogodka ali pa se počutiti kot še ena domača naloga za staro gospodo, ki bi bila raje kjerkoli drugje kot tukaj z nami in nam v pomoč," so zapisali. Kritizirali so tudi to, da so bili ob podajanju uradnih izjav deležni pravnih razlag, namesto da bi pristojni pokazali pripravljenost na dejanske izboljšave.

Poziv k spremembam

Namesto iskanja krivcev brez dokazov so pozvali k učenju iz dogodka in k izboljšanju varnostnih standardov v dijaških domovih. Posebej izpostavljajo pomanjkanje požarne varnosti v stavbi, saj požarni alarm ni deloval, gasilni aparati pa so bili skriti za okrasnimi zavesami: "Samo zato, ker zakonodaja alarmov in ostalih pripomočkov za požarno varnost ne zavezuje, še ne pomeni, da jih je prepovedano imeti. To, da so gasilni aparati skriti za zavesami, ki so tam iz zgolj dekorativnega razloga, je skregano z zdravim razumom. Vse, kar dijaki prejmemo v znanje o požarni varnosti v Dijaškem domu Ivana Cankarja, je kratek sprehod ven v prvem letniku. Dijaki, ki trenutno bivajo tu, se požarne vaje ne spomnijo." Menijo, da so trenutni varnostni standardi v domovih zastareli in da jih je treba posodobiti.

Dijaki Dijaškega doma Ivana Cankarja si želijo, da bi se ta dogodek vzel resno in da bi se izboljšave začele izvajati ne le na ravni doma, temveč tudi na zakonodajni ravni. Prepričani so, da si ne moremo privoščiti, da bi se kaj takega ponovilo.

dijaski dom pozar ogenj
Bobo

Svoj poziv k spremembam zaključujejo s prošnjo za pomoč vseh, ki imajo možnost vplivati na izboljšanje varnosti v dijaških domovih. Posebno zahvalo so namenili varnostniku Silvu, gasilcem, reševalcem, policistom in civilni zaščiti, ki so jim priskočili na pomoč v času nesreče, ter dijakom stavbe A, ki so takoj ponudili odeje, blazine, oblačila in hrano. "Dijaki Dijaškega doma Ivana Cankarja vas v teh težkih trenutkih prosimo za strpnost in sočutje," so še zapisali.

Piranska občina bo preimenovala Lucijo

Novo na Metroplay: Tilen Artač o tem, zakaj je bilo težko imitirati Roberta Goloba in kako v resnici nastane vrhunska imitacija