V vzorcih kokaina in kanabisa, ki sta bila pridobljena v Ljubljani in Mariboru, so odkrili nevarne substance.
Na slovenskem črnem trgu s prepovedanimi drogami so zaznali lažne droge, opozarjajo pri organizaciji Drogart, ki se ukvarja z zmanjševanjem škodljivih posledic drog med mladimi. V Ljubljani so tako pred kratkim zaznali lažni kokain, ki je vseboval potencirano nevarno substanco sintetični katinon alfa-PiHP, v Mariboru pa so zaznali konopljo, ki je vsebovala sintetični kanabinoid ADB-BUTINACO.
V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi (NPS) so v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano naredili analizo na vzorcu belega prahu, ki je ga je anonimni uporabnik kot derivat kokaina kupil v Ljubljani. Rezultati so pokazali, da je vseboval sintetični katinon alfa-PiHP, pri katerem je tveganje za predoziranje večje, saj je srednji odmerek zanj enkrat manjši od srednjega odmerka za kokain, so zapisali pri Drogartu, kjer so vzorec pridobili.
Dodali so, da o tej snovi ni na voljo veliko informacij. Uporabniki so na spletnih forumih poročali o stranskih učinkih, kot so pospešeno bitje srca, zoženje žil in paranoja.
Sintetični kanabinoidi visoko tveganje za zdravje
Potencialno nevarno sintetično substanco so zaznali tudi v vzorcu kanabisa, ki ga je anonimni uporabnik kupil v okolici Maribora. Sintetični kanabinoid ADB-BUTINACA so po navedbah orgaizacije v različnih državah Evropske unije zadnji dve leti zelo pogosto zaznali v vzorcih kanabisa z nizko vsebnostjo THC, z njim pa so po navedbah na spletni strani povezane tudi številne zastrupitve.
Med stranskimi učinki ADB-BUTINACE so hitra izguba zavesti, depresija dihanja (upočasnjeno dihanje, dihalni zastoj), epileptični napadi, krči, hiperemeza (pogosto bruhanje) vznemirjenost, delirij, psihotične epizode, agresivno in nasilno vedenje ter nenadna smrt. Dodali so še, da zdravstvena tveganja in dolgoročni učinki omenjene substance niso dobro raziskani.
"Glede na trenutno znane informacije in zbrana poročila se uporaba sintetičnih kanabinoidov v celoti odsvetuje, saj predstavlja zelo visoko tveganje za zdravje," so opozorili.
Kako ravnati pri zastrupitvi?
Pri izdelavi mešanic za kajenje s sintetičnimi kanabinoidi ni nobenega nadzora, zato lahko potentnost od serije do serije močno niha, hkrati pa se lahko tudi znotraj iste serije pojavijo 'vroči žepi', kjer je kanabinoid močno koncentriran. V kombinaciji z nekaterimi drugimi drogami lahko zastrupitev s to substanco ogrozi tudi življenje uporabnika.
Kot so dejali, so ljudje po uporabi sintetičnih kanabinoidov pogosto neprisebni, lahko padejo, se penijo v ustih ali pa so celo začasno paralizirani. Takšno osebo moramo spraviti v bočni položaj in nenehno spremljati njeno dihanje, so opozorili. Dodali so, da je treba v takih primerih poklicati na številko 112.
Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"