Številni delavci še med dopustom odgovarjajo na sporočila nadrejenih.
Se vam zdi, da se vaš delovni dan nikoli ne konča, saj morate biti za nadrejene dosegljivi tudi popoldne, po zaključenem delovnem dnevu, ali celo na dopustu?
No, tega je zdaj konec, saj bo pravica do odklopa v lani sprejeti noveli Zakona o delovnih razmerjih, ki bo stopila v veljavo novembra, delodajalce obvezovala, da ne posegajo v prosti čas delavca zunaj delovnega časa, poroča Forbes Slovenija.
Delodajalci bodo morali ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024. V nasprotnem primeru jih lahko, pravijo na ministrstvu za delo, doleti denarna kazen.
Pravica do odklopa bo v praksi pomenila, da bo moral delodajalec v skladu z zakonom sprejeti ustrezne ukrepe, s katerimi bo zagotovil, da ne posega v prosti čas delavca v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela.
"Dopust je namenjen temu, da se delavci spočijejo in se vsaj enkrat na leto odklopijo od svoje službe. V praksi pa se pogosto dogaja, da med dopustom odgovarjajo na sporočila, elektronsko pošto in klice. Posledično z dopusta pridejo enako izgoreli, pod stresom in pod pritiskom. Nenehna dosegljivost vpliva tudi na zanemarjanje osebnih odnosov ter posledično na duševno zdravje delavcev," pravi državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan.
Morda vas zanima tudi:
Pravica do odklopa ponekod že v veljavi
Nekaj podjetij v Evropskih uniji je že uvedlo pdoobne prakse: podjetje Volkswagen na primer 30 minut po koncu izmene izklopi svoje strežnike elektronske pošte in jih ponovno zažene 30 minut pred začetkom naslednje izmene. To počnejo že od leta 2011.
Med drugim pravico do odklopa že zagotavljajo tudi AXA Francija, Orange Francija, SAP, L’Oréal, Schneider Electric, BMW, IKEA in Vodafone Španija.
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"