25 let čarobnih zgodb: Pravljična dežela znova odpira svoja vrata in predstavlja pomembne novosti

20. 12. 2024, 07:54 | Vir: STA
Deli
25 let čarobnih zgodb: Pravljična dežela znova odpira svoja vrata in predstavlja pomembne novosti (foto: BOBO/Žiga Živulović jr. /Bobo)
BOBO/Žiga Živulović jr. /Bobo

Z vlakom v čarobni svet Celja.

Pravljična dežela Celje, ki ta mesec praznuje 25-letnico, danes znova odpira svoja vrata v knežjem mestu. V dopoldanskem in popoldanskem programu bodo pravljični junaki snovali nepozabna otroška in družinska doživetja. Letošnji program bodo zaključili 31. decembra z opoldanskim otroškim silvestrovanjem, so sporočili iz Zavoda Celeia Celje.

Animatorji bodo skrbeli za vzdušje

Animatorji bodo v družbi vilinskega zbora na celjskem Glavnem trgu vsak dan oživili pravljične zgodbe, skrbeli za rajanje, vožnje s konjički in skupaj z otroki priklicali dobrega moža ter se poveselili na tradicionalnem otroškem silvestrovanju, je dejala idejni vodja in koordinatorica Pravljične dežele Celje Vladimira Skale.

Po njenih besedah so v sodelovanju z Zavodom Celeia Celje pripravili tudi nekaj večjih novosti. Direktorica Zavoda Celeia Celje Maja Voglar je kot novosti izpostavila Srebrno vilo glasnico, ki bo obiskovalce vsak dan nagovorila z visokega piedestala. Gre za himno, ki jo je spisal celjski pedagog, producent in skladatelj Matevž Goršič in jo bo prepeval pravljični zborček.

BOBO/Žiga Živulović jr. /Bobo

Pravljični paviljon, kot novost

Novost je tudi nov pravljični paviljon, v katerem si bo mogoče ogledati, kaj zmorejo pravljični mojstri, kot so kovač, čevljar in šivilja, posedeti, se posladkati pri škratu in prisluhniti desetim različnim zvočnim avtorskim pravljicam, nastalim v dosedanji zgodovini pravljične dežele.

Voglar je tudi dejala, da bodo pravljični mojstri na eni strani opozorili na izginjajoče se obrti in rokodelstva ter poudarili pomen njihovega ohranjanja kot del nesnovne kulturne dediščine, na drugi strani pa bodo obiskovalcem vseh generacij omogočili, da se v živo srečajo s pomembno dediščino mesta.

Prav dediščina pravljične dežele pa je bila navdih priznani kostumografki Stanki Vauda Benčevič. Kot avtorica kostumov pravljičnih likov je kostum jubilejne Srebrne vile glasnice zasnovala z elementi dosedanjih pravljičnih vil.

Pomemben partner, ki spodbuja trajnostno mobilnost

Pomemben partner pravljične dežele so že 12. leto tudi Slovenske železnice. Pravljični vlaki, s katerimi se spodbuja trajnostna mobilnost, bodo tudi letos v Pravljično Celje vozili iz smeri Ljubljane, Maribora in Velenja.

Električni vlaki na energijo iz 100-odstotno obnovljivih virov skoraj brez ogljičnega odtisa so zelena in okolju prijazna oblika prevoza, s katero se je mogoče pripeljati na rob starega mestnega jedra Celja.

V okviru pravljične dežele je sicer v Muzeju novejše zgodovine Celje že na ogled razstava Pravljični zakladi z izborom 25 pravljičnih sporočil. Doslej se jih je nabralo več kot 350, ogledati si bo možno tudi fotografije, ki so jih v 25 letih v svoj objektiv ujeli priznani celjski fotografi. Razstava bo na ogled do 6. januarja.

Zima ponekod po Sloveniji pokazala zobe: snežni zameti, burja in kaos na cestah

Novo na Metroplay: Kaj lahko pri e-mobilnosti storimo doma, da zmanjšamo tveganje za požar?