V luči naraščajočih stroškov električne energije in omrežnin smo preverili, kako se mestne občine v Sloveniji soočajo s stroški praznične osvetlitve ter kakšen je njihov urnik prižiganja in ugašanja prazničnih luči. Pridobljeni podatki razkrivajo zanimive razlike v pristopih posameznih mest: nekatera slovenska mesta imajo praznično okrasitev prižgano skozi celo noč, nekateri pa prilagajajo urnike zaradi varčevanja.
Zima prinaša prav posebno vzdušje, v katerem so praznične luči nepogrešljiv del mestne kulise. A ob višjih stroških električne energije in omrežnin smo se spraševali, ali slovenske občine tokrat pri praznični okrasitvi nekoliko zategujejo pas: zanimalo nas je predvsem, ali morda ugašajo praznično okrasitev sredi noči. Čeprav večina slovenskih mest uporablja LED svetila, ki zmanjšujejo porabo energije, mestne občine odštejejo kar precej denarja za praznično okrasitev.
Preverili smo, kako posamezne mestne občine v Sloveniji prilagajajo praznično osvetlitev – ne le glede prižiganja in ugašanja luči, ampak tudi izbire energetsko varčnih tehnologij.
Mestna občina Murska Sobota
Praznična osvetlitev v Murski Soboti sveti skozi celo noč, in sicer od 17. ure popoldne do 7. ure zjutraj. Kot poudarjajo, uporabljajo izključno LED svetila, kar zmanjšuje porabo električne energije. Letos bo osvetlitev prižgana od 5. decembra 2024 do 6. januarja 2025. Urnik osvetlitve se prilagaja glede na stemnitev, vendar ostaja enak vsak dan.
Mestna občina Novo mesto
V Novem mestu je praznična razsvetljava vezana na javno razsvetljavo, kar pomeni, da se luči prižgejo ob sončnem zahodu in ugašajo ob sončnem vzhodu, torej med 16.30 in 7.00. Organizator Adventa Novo mesto – Zavod Novo mesto – določa urnik in trajanje osvetlitve, ki je letos prižgana od 5. decembra 2024 do 5. januarja 2025.
Strošek elektrike za celoten praznični program znaša med 3000 in 3500 evrov, pri čemer vsako leto menjajo starejša svetila z bolj varčnimi. "Za praznično okrasitev vsako leto porabimo med 3000 in 3500 evrov za celoten prizoriščni prostor, ki obsega okrasitev, drsališče, adventni sejem in prireditveni oder. Tudi letos pričakujemo podoben oziroma malce povišan strošek elektrike – vsako leto se namreč starejša okrasitev menja z novo, bolj varčno, kar prispeva k manjši porabi elektrike," so z Mestne občine Novo mesto zaupali za Metropolitan.
Mestna občina Koper
V Kopru praznična osvetlitev sveti vso noč, saj je povezana z javno razsvetljavo. Urnik je odvisen od naravne svetlobe, vsako leto pa ostaja približno enak: prižgana je od 17. ure popoldne do 7. ure zjutraj. Tradicionalno jo prižgejo na začetku decembra in ugasnejo do polovice januarja.
Tudi v Kopru uporabljajo energetsko učinkovita LED svetila, kar bistveno zmanjšuje stroške. "Poleg tega pa v tem času izklopimo nekaj drugih (nenujnih) svetil javne razsvetljave," še dodajajo na Mestni občini Koper. Kljub višjim omrežninam ne pričakujejo večjih povišanj stroškov.
Mestna občina Celje
Celje tudi letos spet ponosno nosi naziv Evropsko božično mesto 2025. Čeprav vsako leto mesto okrasijo zelo magično, so praznično krasitev letos še nekoliko razširili proti Savinji in mestnemu parku, že 12 let pa poseben čar savinjskemu nabrežju v decembru dajejo unikatni lampijoni, ki jih ustvarjajo otroci in mladi iz celjskih šol, vrtcev in dijaškega doma.
V Celju sicer prilagajajo urnik praznične osvetlitve glede na dneve v tednu. Od nedelje do četrtka so luči ugašene med 23.00 in 6.00 – ob petkih in sobotah pa svetijo celo noč, "saj takrat obiskovalci v mestu ostajajo dlje", pojasnjujejo svojo odločitev. "Urnik smo določili na Mestni občini Celje v sodelovanju z izvajalcem, podjetjem Elektrosignal. Takšno dinamiko osvetljevanja ohranjamo zadnjih nekaj let," pravijo. Letos so praznično razsvetljavo prižgali 30. novembra – tradicionalno jo prižgejo v soboto pred prvo adventno nedeljo – in jo bodo ugasnili 6. januarja: "V noči s 5. na 6. januar bodo lučke še gorele."
"Vsa razsvetljava v Celju je energetsko učinkovita in varčna – v skladu s sodobno tehniko osvetljevanja," razlagajo, da že nekaj let uporabljajo izključno LED tehniko svetlobne okrasitve. Priključna moč vseh lučk znaša približno 12 kilovatnih ur, mesečni strošek elektrike pa je okoli 650 evrov. Letos ne pričakujejo znatnih povišanj stroškov.
Mestna občina Kranj
Po Kranju so letos napeljali približno deset kilometrov lučk. Praznične luči so prižgali 3. decembra, kar sovpada z občinskim praznikom in rojstnim dnem Franceta Prešerna. Svetlobni okrasi ostanejo prižgani do 8. februarja, kar simbolično sovpada z datumoma rojstva in smrti pesnika.
"V Mestni občini Kranj smo trajnostno naravnani in tako smo kot eno prvih mest v Sloveniji začeli ponoči ugašati tudi praznično osvetlitev," so nam povedali. Osvetlitev med tednom ugašajo ob polnoči, ob koncih tedna in prazničnem tednu pa ob 3. uri zjutraj. Stroškov praznične razsvetljave ne ločujejo posebej od javne razsvetljave, zato natančnih podatkov o pričakovanem povišanju zaradi omrežnin nimajo.
Za spodbujanje trajnosti omogočajo brezplačne prevoze na praznične dogodke in že od leta 2013 ne prirejajo ognjemetov.
Mestna občina Velenje
V Velenju praznične luči gorijo skozi celo noč – od 16.45 do 7. ure zjutraj. Urnik osvetlitve ostaja enak vsak dan in vsako leto, saj je vezan na urnik javne razsvetljave. Letos so praznično razsvetljavo prižgali decembra, ugasnili pa jo bodo 12. januarja. Predvidevajo, da bodo letos za strošek praznične razsvetljave porabili približno 2000 evrov, pri čemer ne pričakujejo bistvenih sprememb zaradi dviga omrežnin.
Mestna občina Ptuj
V Mestni občini Ptuj so praznično okrasitev prižgali 2. decembra, izklopili pa jo bodo predvidoma 6. januarja 2025. Praznične luči gorijo vsak dan med 17. uro in 7. uro zjutraj. Urnik praznične osvetlitve ostaja zadnja leta nespremenjen.
Večina praznične krasitve je vezana na javno razsvetljavo, ki se vklaplja glede na nastavljeno uro ali preko foto celice. Vse praznične luči so v LED izvedbi, kar omogoča prihranek pri električni energiji.
Mestna občina Slovenj Gradec
Mestna občina Slovenj Gradec je praznične luči prižgala v nedeljo, 1. decembra 2024, in jih bo ohranila prižgane do petka, 6. januarja 2025. Osvetlitev je vsak dan prižgana od 16.30 do 7.30 – skladno z delovanjem javne razsvetljave, kar pomeni, da sveti skozi celo noč. Urnik osvetlitve ostaja enak vsak dan, saj sledi sistemu javne razsvetljave in ne spreminja časov prižiganja ter ugašanja.
Mestna občina urnik osvetlitve prilagaja javnemu sistemu razsvetljave, ki se načeloma ne spreminja. Kdaj in koliko časa bodo luči prižgane, določa Mestna občina Slovenj Gradec, ki je letos za božično dekoracijo in decembrske prireditve namenila 28 tisoč evrov, so nam razkrili. Kar se tiče stroškov elektrike za praznično osvetlitev, pravijo, da "bo zaradi dviga omrežni letošnji znesek verjetno nekoliko višji, vendar konkretne ocene ni mogoče podati brez dodatnih podatkov".
Mestna občina Ljubljana
Praznične luči so se kot vsako leto prižgale v petek pred prvo adventno nedeljo. Letos je bilo to 29. novembra, prižgane bodo do 15. januarja 2025.
Praznične luči na Wolfovi in Stritarjevi ulici, Prešernovem in Ciril-Metodovem trgu so – enako kot večino preteklih let – prižgane 24 ur na dan, na vseh ostalih lokacijah pa enako kot javna razsvetljava – od mraka do svita. Na določenih odsekih v času praznične razsvetljave prav tako izklopijo svetilke cestne javne razsvetljave, saj menijo, da ob praznični osvetlitvi niso potrebne.
Poraba električne energije za vso osvetlitev je približno 60 evrov na dan, torej za ves čas decembrske osvetlitve Mestna občina Ljubljana odšteje približno 2000 evrov, "saj je vsa osvetlitev izvedena v tehnologiji LED in je poraba elektrike relativno majhna", pojasnjujejo, zakaj je njihova položnica za skoraj tisoč evrov manjša od tiste ki jo prejmejo na Mestni občini Novo mesto. Zaradi novega omrežninskega sistema ne pričakujejo višjih stroškov: "Energetsko varčna praznična razsvetljava za svoje delovanje ne potrebuje visokih priključnih moči."
Mestna občina Maribor
V Mestni občini Maribor je praznična osvetlitev vezana na javno razsvetljavo, ki sveti skozi celo noč, z izjemo svetlobnih niti v središču mesta, ki se izklopijo ob 23.00 ali 24.00 uri, skladno z dogovorom. To ureditev je 23. decembra 2024 potrdil Nigrad. Osvetlitev se prižge skupaj z javno razsvetljavo, njen urnik pa ni povsem stalen, saj se prilagaja letnemu času, predvsem zaradi daljšanja in krajšanja dneva. Vsako leto se urnik prilagaja glede na trajanje naravne svetlobe, kar vpliva na čas prižiga in ugašanja.
Kar se tiče stroškov električne energije za praznično okrasitev, na občini ocenjujejo, da bo letošnji strošek znašal približno 5000 evrov. "Zaradi dviga omrežnin pričakujemo, da bodo stroški električne energije nekoliko višji, vendar ocene o višini tega dodatnega stroška trenutno še nimamo," pravijo na Mestni občini Maribor.