P.M. | 11. 4. 2023, 06:01
Klakočar Zupančičeva pojasnila, kdo je kril stroške njenega obiska v Afriki: "Mediji so ga spremenili v cirkus"
Kot je znano, se je prejšnji teden mudila na državniškem obisku v Ugandi in Ruandi, zaradi česar je bila doma tarča številnih kritik.
Urška Klakočar Zupančič je po vrnitvi iz Afrike želela razčistiti in utemeljiti razloge za svoj nedavni obisk v omenjenih afriških državah. Za to je uporabila kar Facebook, kjer je na velikonočni ponedeljek objavila podroben zapis. "Stroške moje namestitve sta nosili državi gostiteljici (Uganda v celoti tudi za moje spremstvo šestih oseb), letalske karte so bile okoli 1.600 evrov (Turkish Airlines, ekonomski razred)." Dodala je, da bodo celoten izračun novinarji prejeli od DZ: "Jasna politika, z občutkom," je zapisala.
Naštela številna srečanja
Razložila je, da sta za njo uspešna obiska v Ugandi in Ruandi, kamor je bila uradno povabljena s strani predsednic parlamentov, ugandske predsednice Anite Annet Among in ruandske predsednice Donatille Mukabalisa. "Slovenija ima zagotovljena oba glasova za nestalno članstvo v Varnostnem svetu OZN, zunanja ministra obeh držav se bosta udeležila afriških dni, ki bodo 20. in 21. aprila na Brdu pri Kranju, ruandski predsednik Paul Kagame je izrazil željo, da bi obiskal Slovenijo, o čemer sem že obvestila našo predsednico Natašo Pirc Musar," je navedla kot rezultat nedavnega obiska in tamkajšnjih srečanj.
Speaker Rt Hon @MukabalisaD welcomed her counterpart H.E Urška Klakočar Zupančič, President of the Slovenia National Assembly @Drzavnizbor who is in Rwanda for a 4-day study visit.
— Rwanda Parliament (@RwandaParliamnt) April 5, 2023
She will also join Rwandans in the commemoration of the 1994 Genocide against the Tutsi #Kwibuka29. pic.twitter.com/OgqXFtEkex
Srečala se je tudi s slovenskimi podjetniki, ki v ruandskih rudnikih izkopavajo tantal in odpirajo prvo rafinerijo. "Izrazili so željo po večjem gospodarskem sodelovanju, zato bom na Ministrstvo za zunanje zadeve podala iniciativo za odpravo gospodarske delegacije v Ruando."
O simbolični posvojitvi šimpanzinje
Omenila je tudi, da si Ugandski center za učenje in rehabilitacijo divjih živali želi sodelovanja s slovenskim živalskim vrtom "zaradi izmenjave znanja in izkušenj z namenom ohranjanja narave, recikliranja in zaščite divjih živalskih vrst."
Speaker of the Slovenian Parliament Rt.Hon. Urska Klakocar Zupancic accompanied by State Minister for Tourism @mugarra visited @UWEC_EntebbeZoo today. Later she adopted an orphaned chimp which she named URSKA to mean energetic. She pledged to support the animal's #welfare. pic.twitter.com/C4C3z6zJM7
— UWEC (@UWEC_EntebbeZoo) April 4, 2023
Veliko se je pisalo tudi o njeni posvojitvi šimpanzinje: "Res sem simbolično posvojila osirotelo šimpanzinjo, ki je bila žrtev nelegalne trgovine s primati. Darovala sem iz svojih lastnih sredstev," je razložila in nadaljevala: "Osebje v centru je želelo, da nosi ime po posvojiteljici. Obvezala sem se, da bom centru, ki živali po rehabilitaciji vrača v naravo, mesečno nakazovala, kolikor bom lahko."
"Vedno se bom trudila za boljši svet in noben zlobni jezik me pri tem ne bo ustavil."
Obžaluje, da so slovenski mediji obisk spremenili v cirkus
Pravi, da so naši mediji prikazali neverjetno podcenjujoč odnos do obeh držav, ki ju je obiskala in da so pokazali očitno neznanje o dimenzijah parlamentarne diplomacije, ki jo izvaja kot predsednica državnega zbora.
"Še bolj mi je žal, da se nekateri spletni mediji in njihovi komentatorji do ljudi v Afriki obnašajo izjemno nespoštljivo, celo rasistično, brez zavedanja, da smo za njihove bolečine ter počasen pravni, politični in gospodarski razvoj krivi tudi mi, Evropejci, bivši kolonizatorji afriških dežel."
O zakonodaji glede LGBTQ+ skupnosti
Poudarila je, da sta s predsednico ugandskega parlamenta spregovorili tudi o njihovi strogi zakonodaji glede LGBTQ+ skupnosti. Zelo jasno ji je predstavila slovensko stališče, saj je Slovenija sopodpisnica listine, s katero je Evropska unija obsodila ugandsko zakonodajo, je zapisala predsednica slovenskega parlamenta.
“V okviru spoštljivega dialoga sva se strinjali, da ima Uganda drugačno kulturo in zgodovino, na spremembo njihovih stališč pa lahko vplivamo z dobrim zgledom. Zadeva je bila izpostavljena tudi na pogovorih z nekaterimi ugandskimi parlamentarci, ki so pazljivo poslušali naše argumente,” je pojasnila.
Ruandske ženske v politiki: "Navedbe so zavržne in lažne"
Odgovorila je na očitke, ki jih je sprožila njena izjava, da se od Ruande lahko naučimo, kako spodbujati pravice žensk in kako ženske opolnomočiti. Da je ta izjava predsednice DZ "zavržna" ter "brez takta in zgodovinskega spomina", je na Twitterju menil nekdanji šolski minister iz vrst SD in profesor na ljubljanski Fakulteti za družbene vede dr. Jernej Pikalo. "Ruanda je na vrhu po deležu žensk v parlamentu zaradi genocida, množičnega masakra med Tutsiji in Hutuji - ker so preprosto pobili večino moških," je zapisal.
Zavržna izjava predsednice DZ, brez takta in zgodovinskega spomina. Ruanda je na vrhu po deležu žensk v parlamentu zaradi genocida, množičnega masakra med Tutsiji in Hutuji - ker so preprosto pobili večino moških. Cela polja ubitih, na pol zagrebenih moških trupel so ostala… https://t.co/UUBM8yp2Da
— Jernej Pikalo (@JernejPikalo) April 6, 2023
Klakočar Zupančičeva je to navedbo označila "za lažno in zavržno". Poudarila je, da se je v Ruandi pogovarjala tudi o pravici do splava. "Ta je tam zelo omejena, a je v nekaterih evropskih državah bolj," je zaključila.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču