Prenova gradu Turjak, ki naj bi bila v celoti končana do junija 2026, poteka v skladu s terminskim načrtom, hkrati pa tudi v skladu z izdano dokumentacijo, so za STA navedli na ministrstvo za kulturo. Profesor na mariborski fakulteti za gradbeništvo Igor Sapač je namreč nedavno izrazil dvom v strokovnost izvedbe prenove.
Igor Sapač je v dopisu, ki ga je poslal inšpektoratu za kulturo in medije, opozoril, da pri prenovi gradu prihaja do uničenja stvari posebnega kulturnega pomena ter kršitev določil veljavnega vladnega odloka o razglasitvi območja gradu Turjak za kulturni spomenik državnega pomena. Na ogledu, ki ga je pripravil na povabilo Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije kot strokovnjak za grajsko arhitekturo in za stavbno kulturno dediščino, je namreč ugotovil, da so gradbena dela zelo prizadela varovano grajsko zidovje iz 12., 16. in 17. stoletja v najstarejšem delu gradu in na območju nekdanje pokrite jahalnice grofov Auersperg. Med drugim naj bi prišlo do obsežnih rušitev posameznih segmentov, uničujoče izvedbe novih vratnih prebojev in nadomeščanja odstranjenega kamnitega zidovja iz 12. stoletja z armiranobetonskimi nadomestki.
Strokovnjak opozarja na uničenje zgodovinskega jedra
Izvedena dela, kot je zapisal, kažejo, "da je načrtovano popolno prostorsko razvrednotenje nekdanjih historičnih rezidenčnih bivalnih prostorov družine grofov Auersperg in da se na račun z veljavnim varstvenim režimom varovanih spomeniških značilnosti gradu Turjak javno dobro žrtvuje za kreiranje novih hotelskih sob za elito". Zato je inšpektorat pozval, naj gradbena dela ustavi.
Inšpektorat je na podlagi prijave na gradbišču opravil inšpekcijski nadzor, ki pa nepravilnosti ni odkril. "Do zdaj izvedena dela potekajo skladno z izdanimi kulturnovarstvenimi akti in gradbenim dovoljenjem," so za STA ugotovitve povzeli na inšpektoratu. Kot pravijo, obnova poteka tudi v skladu s izdelanim konservatorskim načrtom, projektno dokumentacijo, izdanimi mnenji in soglasji ter ob rednem spremljanju projektantov in konservatorjev, ter potrebnem usklajevanju med izvajalci, nadzorniki, projektanti, konservatorji in naročnikom.
Izbrani izvajalec Lesnina MG Oprema je z deli začel lani jeseni. Trenutno potekajo gradbeni posegi za zagotovitev mehanske odpornosti in stabilnosti objektov, kot so utrjevanje temeljev, sten, ojačitev medetažnih plošč in podobno, ter dela na strehi, pravijo na ministrstvu za kulturo, ki je naročnik prenove. Dela za zdaj potekajo tudi po predvideni časovnici, kar pomeni, da je zaključek gradbenih in obrtniških del še vedno predviden za konec tega leta, celoten projekt pa naj bi bil zaključen junija 2026.
Celovita prenova naj bi gradu vdahnila novo življenje
Obnovitvena dela, ki so del celovite prenove gradu in naj bi stala 10,4 milijona evrov, so lani stekla po skoraj 20-letni prekinitvi. Predvideni so rekonstrukcija severnega trakta gradu, obrambnega stolpa, notranjega grajskega dvorišča in lovskega doma, rušenje pokritega prireditvenega prostora, statična sanacija ruševine konjušnice ter manjša rekonstrukcija celotnega grajskega parka z novo ureditvijo poti, zaščitnih ograj, zazelenitvijo in zasaditvijo novih rastlin.