Zrak je zaradi požarov onesnažen tudi z delci PM 2.5, ki veljajo za ene izmed najbolj strupenih. Kaj ti delci povzročajo in na kaj opozarja Arso?
Zaradi požarov, ki divjajo po stari celini in zadnje dni tudi pri nas, je opazno povišanje onesnaženosti zraka z delci PM 2.5. "Dimni delci so ena najbolj strupenih oblik delcev," je nedavno v okoljskem poročilu dejal Athanasios Nenes, atmosferski kemik na švicarskem zveznem inštitutu za tehnologijo v Lozani.
"Z vdihavanjem povečamo možnosti za nastanek raka," je še povedal.
V študiji, ki je prejšnji mesec izšla v okviru raziskovalnega programa Univerze Južne Kalifornije, so znanstveniki tudi ugotovili, da je onesnažen zrak ob izjemno vročih dnevih povzročil pet- do šestodstotno povečanje tveganja za smrtnost. Medtem pa kombinacija vročine in večjih požarov v naravi tveganje povečajo za 21 odstotkov.
Požar in dim se širita! Umaknite se iz območja Obale
Arso: Ne izpostavljajte se onesnaženju
Na nevarnost delcev v zraku, katerih gostota narašča ob požarih, na Twitterju opozarja tudi Arso. Ob tem so pozvali k spremljanju podatkov o kakovosti zraka ter tudi, da se nikakor ne izpostavljamo onesnaženju.
Kot so še zapisali, so zaradi požara na Krasu občasno na merilnih mestih v Novi Gorici in Solkanu zelo povišane vrednosti delcev v zraku.
🔥 Zaradi požara na Krasu so občasno - na merilnih mestih v Novi gorici in Solkanu - zelo povišane vrednosti delcev v zraku.
— ARSO vreme (@meteoSI) July 20, 2022
Spremljajte podatke o kakovosti zraka in se ne izpostavljajte onesnaženju. 👇
🔗https://t.co/rhf40ju36U
Na svoji uradni spletni strani je Arso Slovenija objavil tudi podatke avtomatskih merilnih postaj o kakovosti zraka, ki jim lahko sledite. Ob tem še navajajo, da podatki niso preverjeni, da še niso uradne narave in da imajo za zdaj zgolj informativni pomen.
Priporočila izdal tudi NIJZ
Nacionalni inštitut za javno zdravje prav tako opozarja, da ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.
"Posledice za zdravje so lahko takojšnje ali se pojavijo kasneje, odvisne pa so od vrste onesnaževala, količine, vnesenih v telo, časa in stopnje izpostavljenosti, načina vnosa ter tudi dovzetnosti posameznika," navajajo.
"Plinom in delcem, ki nastajajo pri požaru, smo neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje pa lahko tudi prek hrane in vode," so zapisali na spletni strani.
Na spletni strani so podali tudi splošna priporočila za ravnanje ob požaru. Kot so zapisali, zaradi zmanjšane kakovosti zraka priporočajo izogibanje pretirani fizični aktivnosti na prostem, ljudem z zdravstvenimi težavami pa svetuje zadrževanje v zaprtih klimatiziranih prostorih.
Razmere na Krasu se zaostrujejo: to Slovencem sporočajo gasilci!
Zakaj so delci PM tako škodljivi?
V kurilnem obdobju leta se sicer moramo sprijazniti s tem, da dihamo nekoliko bolj onesnažen zrak. Najbolj problematični so mikroskopski, a prav zaradi tega še bolj nevarni delci, kot so že omenjeni PM 2.5 in PM10, opozarjajo strokovnjaki.
Negativni učinek delcev PM na zdravje je odvisen predvsem od koncentracije in od časa izpostavljenosti. Študije kažejo na povezavo med kratkotrajno izpostavljenostjo PM 2.5 in PM10 ter povečano stopnjo umrljivosti predvsem pri bolnikih z obstoječo pljučno ali boleznijo srca in ožilja.
V naših dihalih lahko ti delci sprožijo oksidativni stres in vnetje, večjo odzivnost dihal, kašelj in oteženo dihanje.
Delci v zraku škodljivo delujejo na vse ljudi, še posebej pa so za njihove učinke ranljivi dojenčki in otroci, starejši ljudje, kot že omenjeno ljudje z boleznimi srca in ožilja in tisti z boleznimi dihal (astmo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo) ter pljučni bolniki.
(FOTO in VIDEO) Domačini v strahu: dim s Krasa že dosegel Obalo!
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih