N. V. | 7. 4. 2023, 09:17
Kaj je šlo narobe? Priljubljenemu slovenskemu smučišču grozi zaprtje
Prihodnje leto marca bo minilo petdeset let od prvega zagona kabinske žičnice na tem smučišču, vendar jubileja morda ne bodo dočakali.
Bovškemu smučišču Kanin grozi zaprtje zaradi dotrajanih naprav. Kanin potrebuje obnovo celotne infrastrukture: stroški vzdrževanja so iz leta v leto višji, popravil je vse več, pogoji za delo pa so postali nemogoči. Manuela Božič Badalič, direktorica podjetja Sončni Kanin, ki skozi koncesije upravlja naprave na Kaninu, za N1 pravi, da tako obsežne investicije – v preteklosti so jo ocenili na 40 milijonov evrov – sami ne morejo financirati.
Kanin bo primoran zapreti svoja vrata
Pri zadnjem pregledu krožno kabinske žičnice oziroma gondole je bilo izraženo stališče, da je treba na zadnjem odseku v celoti zamenjati transportno vrv, ki so jo že večkrat krajšali. Zamenjati bi jo morali pred koncem leta, menjava vrvi bi bila zgolj začasna rešitev, ki pa bi jih drago stala.
Zamenjava takšne vrvi stane med 200 in 300 tisoč evri, potencialen izziv pa predstavlja še možnost, da ob naslednjem pregledu naprave ugotovijo tudi druge težave, kar bi stroške povečalo. Kaninu tako grozi, da bo po letošnji sezoni zaradi obrabe nekaterih materialov zaprl svoja vrata.
Udarec za turizem
Nedelovanje smučišča Kanin bi pomenilo velik udarec za Občino Bovec in Posočje. To se je pokazalo že v začetku leta 2013, ko so zaustavili krožno kabinsko žičnico. Zapirali so hotele in druge nočitvene kapacitete, izgubljenih je bilo veliko število delovnih mest, številni domačini so se morali odseliti.
Zato so se za obnovo Kanina nedavno zavzeli tudi bovški hotelirji, ki so ustvarili novo združenje hotelirjev. "Bovec je turistična destinacija, ki poleti poka po šivih, pozimi pa je mesto duhov. Kdor vodi ali prenavlja hotel, mu je jasno, da je v štirih mesecih leta povpraševanja več, kot je ponudbe, po tem pa se to izprazni. Tudi z vidika zagotavljanja delovne sile je veliko težje, če sam ne veš, ali boš delal pozimi ali ne," trenutne razmere za N1 opiše Božič Badaličeva.
Pomoč države
Gospodarsko ministrstvo pripravlja poseben zakon za Kanin, ki naj bi zagotovil državni denar za investicije in nadaljnje odprtje smučišča, ki po skoraj petdesetih letih še vedno obratuje brez enega samega topa za zasneževanje. Načrtujejo, da bo končna verzija osnutka pripravljena za posredovanje na vlado še do poletja, čemur sledi še sprejem zakona v državnem zboru.
"Vse delamo v smeri, da bo Kanin ostal, je pa res, da če krovnega zakona s financiranjem ne bo, potem bo imel občinski svet težave z odločitvijo, kaj narediti," pravi lastnica naprav in zemljišč najvišjega visokogorskega smučišča v državi. Kot pozitiven signal, da se bo smučišče ohranilo, lahko dojemamo tudi lansko državno zagotovilo za izgradnjo sistemov za namerno proženje snežnih plazov, opozarjajo na N1.
Vendarle Kanin ni le smučišče: tam so tudi oddajniki nacionalne Radio Televizije in Telekoma, prav tako imajo tam svojo kočo jamarji. Brez državne pomoči pa bi zgornja postaja postala dostopna samo peš in s helikopterjem.
Novo na Metroplay: Karin Velikonja | Slovenka, ki je odprla prvi holistični studio v Evropi